AlertAtomEnergetyka

Minister klimatu rozmawia z ambasadorem USA o atomie a projekt czeka na gospodarza

Minister Paulina Hennig-Kloska, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. Fot. MKiS.

Minister Paulina Hennig-Kloska, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. Fot. MKiS.

Ministerstwo klimatu i środowiska dementowało już spekulacje o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu, a teraz jego szefowa rozmawia z ambasadorem USA o szczegółach współpracy z nowym rządem.

Resort klimatu poinformował o spotkaniu minister Pauliny Hennig-Kloski z ambasadorem USA Markiem Brzezińskim. – W trakcie spotkania rozmawiano o współpracy Polski i Stanów na rzecz rozwoju energetyki jądrowej – podało ministerstwo.

Wcześniej resort dementował doniesienia o możliwości zmiany lokalizacji bazujące na opinii wojewody pomorskiej, z której ta się wycofała. Rozmowy z Amerykanami mogły dotyczyć realizacji umowy projektowej Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela i Westinghouse, a także negocjacji kontraktu na budowę. Zgodnie z dotychczasowymi planami przygotowania w ramach umowy projektowej mają potrwać 1,5 roku tak, aby budowa ruszyła w 2026 roku.

Zmiana władzy nie zmieniła podejścia rządu do projektu atomu na Pomorzu według deklaracji resortu. Wciąż jednak nie jest jasne, czy jak zostaną rozdzielone kompetencje w odniesieniu do energetyki jądrowej między ministerstwo klimatu, inne resorty, a także stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, które nie zostało dotąd obsadzone, a jest ustanowione regulacjami.

Wojciech Jakóbik

Piotr Naimski został zdymisjonowany. Ojciec Baltic Pipe i dużego atomu ujawnia kulisy


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X