Minister Waszczykowski spotkał się z senatorem Hirofumi Nakasone

20 listopada 2015, 16:22 Bezpieczeństwo
MSZWaszczykowski

– Postrzegamy Japonię jako kluczowego partnera w Azji w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej – podkreślił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z senatorem Hirofumi Nakasone, przewodniczącym Polsko-Japońskiej Parlamentarnej Ligi Przyjaźni przy Izbie Radców w parlamencie Japonii.


Szef polskiej dyplomacji z satysfakcją odnotował znakomity stan relacji polsko-japońskich, a także podkreślił perspektywy ich dalszego rozwoju w ramach nawiązanego w tym roku partnerstwa strategicznego. Minister zwrócił uwagę na potrzebę zacieśniania współpracy technologicznej, podkreślając przy tym, że Japonia jest pod tym względem najlepszym możliwym parterem.

Istotna część spotkania poświęcona była kwestiom bezpieczeństwa regionalnego w Europie i Azji, w tym walce z terroryzmem. Minister Witold Waszczykowski przybliżył również senatorowi Nakasone założenia przyszłorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w Warszawie. Wśród tematów spotkania znalazły się także wyzwania związane z migracją oraz sytuacja regionalna w tej części Europy i w Azji Wschodniej.

W trakcie piątkowej rozmowy minister Witold Waszczykowski podkreślił znaczący wkład senatora Nakasone w rozwój stosunków polsko-japońskich. Senator Nakasone przewodniczy Polsko-Japońskiej Parlamentarnej Lidze Przyjaźni przy Izbie Radców w parlamencie Japonii od czasu jej utworzenia. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. W latach 2008-2009 sprawował urząd ministra spraw zagranicznych. Jest synem byłego premiera Japonii Yasuhiro Nakasone.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych