Ministerstwo Energii proponuje, aby budowa kluczowych gazociągów dystrybucyjnych objęta była specjalnym trybem realizacji inwestycji. Ma umożliwić to nowelizacja specustawy o gazoporcie w Świnoujściu – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
Gazeta przypomina, że Zgodnie z Programem Przyspieszenia Inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022, Polska Spółka Gazownictwa ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin.
Ministerstwo Energii chce uwzględnić w specustawie o gazoporcie w Świnoujściu instrumenty służące przyspieszonej budowie kluczowych gazociągów dystrybucyjnych, co zwiększy wykorzystanie terminala. „Efektywny rozpływ gazu ziemnego pochodzącego z terminala LNG zależy nie tylko od sieci przesyłowych, ale również dystrybucyjnych. To właśnie sieć dystrybucyjna stanowi element bezpośredniego połączenia pomiędzy odbiorcą końcowym a terminalem LNG” – argumentuje swoje stanowisko ME cytowane przez „Gazetę Prawną”.
Gazeta przypomina, że Ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu określiła zasady przygotowania, realizacji i finansowania budowy gazoportu i tzw. inwestycji towarzyszących. Inwestycje takie realizuje obecnie Gaz-System, Polskie LNG i PGNiG. ME zwraca uwagę, że w ustawie nie uwzględniono żadnego „gazociągu, który mógłby być zbudowany i eksploatowany przez operatora systemu dystrybucyjnego”.
Dziennik Gazeta Prawna