Ministerstwo Energii: Nie prowadzimy analiz dot. fuzji Orlenu i Lotosu

16 lutego 2017, 18:51 Alert
Orlen

– Obecnie resort energii nie prowadzi prac analitycznych związanych z ewentualną konsolidacją polskiego sektora naftowego – przekazało portalowi BiznesAlert.pl biuro prasowe Ministerstwa Energii.  O możliwości powrotu do fuzji wspomniał  Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na portalu telewizjarepublika.pl pojawiła się dzisiaj wypowiedź Henryka Kowalczyka, który zaznaczył, że obecny poziom udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, ale trzeba go podnieść, a połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy Skarbu Państwa. – Poziom udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, kiedy pozostały akcjonariat jest rozproszony. Jednak gdyby pozostały akcjonariat był bardziej skupiony, wówczas nie jest to poziom bezpieczny. Tutaj musimy pracować nad tym, bo ten poziom 27 proc. to jest niewiele. Trzeba to podnieść. Stopniowe przejmowanie to też sposób do podniesienia udziału skarbu państwa – to przede wszystkim Orlen i Grupa Azoty, narażona na wrogie przejęcia. Połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy Skarbu Państwa- powiedział Kowalczyk.

Akcje spółek m.in. po tej infortmacji mocno poszły w górę. Przy zamknięciu notowań akcje Lotosu rosły o 2,29 proc. a PKN Orlen o 4,59 proc.

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa