AlertAtomEnergetykaInfrastrukturaŚrodowisko

Resort klimatu czeka na gminę, która zbuduje składowisko odpadów z atomu

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych fot. ZUOP.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych fot. ZUOP.

Ministerstwo klimatu i środowiska czeka na kandydatury gmin, które są zainteresowane budową składowiska odpadów promieniotwórczych. Zakład ma być częścią infrastruktury towarzyszącej na potrzeby pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Urzędy mogą zgłaszać kandydatury do 30 czerwca 2024 roku.

– Do 30 czerwca 2024 roku powinniśmy poznać kandydatury gmin, które będą zainteresowanie budową składowiska odpadów promieniotwórczych na potrzeby energetyki jądrowej w Polsce. Czekamy na ich zgłoszenia do programu – powiedział Paweł Pytlarczyk, dyrektor departamentu energii jądrowej, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Dyrektor Pytlarczyk podkreślił, że istotną kwestią jest edukacja mieszkańców o procesie budowy i sposobie późniejszej pracy takiego obiektu. – Ostatnie badania opinii publicznej pokazały, że większość społeczności lokalnej popiera projekt budowy elektrowni jądrowej. To nigdy nie będzie sto procent, ale zależy nam na tym, aby cały czas edukować obywateli i informować ich o szczegółach projektu. Transparentność to podstawa – podkreślił dyrektor departamentu energii jądrowej Paweł Pytlarczyk.

Obecnie na terenie kraju funkcjonuje jedno składowisko odpadów promieniotwórczych. To Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP Różan), które znajduje się w miejscowości Różan nad Narwią (województwo mazowieckie). Trafiają tam odpady ciekłe i stałe, wcześniej przetworzone w obiektach technologicznych Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku. Powstają one w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie nuklearnej, przemyśle czy badaniach naukowych.

– Odpady promieniotwórcze to niekoniecznie beczka z zieloną mazią, co często sobie wyobrażamy, gdy nie do końca mamy styczność z tym tematem. Tymczasem odpadami mogą być rzeczy, które spotykamy w życiu codziennym, np. rękawiczka użyta przy badaniach w szpitalu czy element rurociągu, którym płynęła ciecz zawierająca izotopy promieniotwórcze – tłumaczyła Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku, w trakcie Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Nowy obiekt ma służyć wyłącznie do składowania nisko- i średnioaktywnych krótkożyciowych odpadów promieniotwórczych oraz źródeł promieniotwórczych, pochodzących zarówno z energetyki jądrowej, jak i przemysłu, medycyny i działalności naukowo-badawczej.

Jędrzej Stachura

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli Gazociąg Polska-Litwa


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X