Ministerstwo finansów łagodzi zasady opodatkowania farm fotowoltaicznych

5 września 2024, 10:30 Alert

Zgodnie z najnowszą wersją nowelizacji ustawy, resort uwzględnił uwagi ekspertów i przedstawicieli branż głównie fotowoltaicznej i telekomunikacyjnej.

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku/ Fot. Przemek Swiderski REPORTER

Jak informuje gazeta, w nowelizacji podatek będzie pobierany byłby jedynie od części budowlanych farm fotowoltaicznych i magazynów energii. Projekt ten potwierdza również, że przydrożne kapliczki i krzyże będą nieopodatkowane. Projekt wprowadza jednoznaczny podział na budynki i budowle, gdzie będzie wyraźnie napisane, że budowlą jest obiekt niebędący budynkiem.

W pierwotnej wersji projektu zakładano, że podatek według niższej stawki (takiej jak dla mieszkań) będą płacić właściciele miejsc w garażu wielostanowiskowym. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej, korzystniejsza stawka przysługiwać ma niezależnie od tego czy garaż jest jedno czy wielostanowiskowy.

Zdaniem DGP, nie poprawiła się sytuacja właścicieli silosów, elewatorów czy zbiorników. Zapłacą oni wyższy podatek zgodnie ze stawką dla właścicieli budynków.Rodzą się za to wątpliwości co w praktyce zostanie uznane za urządzenie budowlane opodatkowane jak budowla.

– Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości powinny wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, bo są skutkiem dwóch wyroków, w których Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność dzisiejszej definicji budowli oraz zróżnicowanego opodatkowania garaży. Ale MF planuje znacznie więcej zmian i dlatego chce wydłużyć termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 roku” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik Gazeta Prawna / Piotr Brzyski

Czy fotowoltaika na nowych zasadach dalej się opłaca w 2024 roku?