AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec podzielają obawy wobec Nord Stream 2. Kanclerz mniej

Annalena Baerbock i Zbigniew Rau. Fot. MSZ Niemiec

Annalena Baerbock i Zbigniew Rau. Fot. MSZ Niemiec

Nowa szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock odwiedziła Warszawę na spotkaniu z jej odpowiednikiem z Polski Zbigniewe Rauem. Oboje wyrazili obawy wobec projektu gazociągu Nord Stream 2, choć kanclerz Olaf Scholz nie chce jego zatrzymania, o ile Rosja nie zaatakuje Ukrainy.

MSZ RP podaje, że w odniesieniu do kwestii znajdujących się na agendzie międzynarodowej ministrowie omówili m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz wymienili poglądy na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą coraz bardziej agresywna polityka Rosji. Jednym z tematów było także bezpieczeństwo energetyczne, a w szczególności Nord Stream 2.

Polskie ministerstwo podaje, że minister Annalena Baerbock podziela obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią. –  Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska związanego z realizacją tego gazociągu i liczymy, że znajdzie to konkretny wyraz w działaniach rządu niemieckiego –  podkreślił minister Rau.

W komunikatach ministerstwa Baerbock brakuje wzmianek o Nord Stream 2. Kanclerz rządu federalnego Olaf Scholz należy do partii SPD, która opowiadała się za projektem w przeciwieństwie do minister Baerbock z partii Zielonych sprzeciwiającej się mu. Ten temat był przedmiotem sporu koalicjantów i ostatecznie nie został bezpośrednio podjęty w umowie koalicyjnej. Kanclerz Scholz zastrzegł, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, dostawy przez Nord Stream 2 zostaną uniemożliwione.

– Podzielam pogląd, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla pokoju w Europie. Polska będzie domagać się zamknięcia tego szkodliwego projektu – przekonywał Rau po spotkaniu ze swą niemiecką odpowiedniczką.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys graniczny to kolejny argument przeciwko Nord Stream 2. Oto, co Polska może jeszcze uczynić


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X