AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Polski Mirbud chce wybudować fabrykę Izery

Izera. Fot. Bartłomiej Sawicki

Izera. Fot. Bartłomiej Sawicki

Mirbud podpisał list intencyjny z ElectroMobility Poland na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie – podała spółka w komunikacie. Jest to ważny krok, który przybliży firmę do produkcji pierwszego pojazdu elektrycznego.

Stworzenie pierwszego polskiego samochodu elektrycznego nabiera tempa. Projekt rozpoczął się za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, jednak był krytykowany przez ówczesną opozycję oraz wielu ekspertów za opóźnienia i brak postępów w pracach przygotowawczych. Zgodnie z deklaracjami EMP masowa produkcja samochodów w nowym zakładzie ruszyć ma ruszyć najpóźniej w połowie 2026 roku.

Jak podano, podpisany list intencyjny jest potwierdzeniem, że w wyniku postępowania zakupowego na “Wybór generalnego wykonawcy, mogącego zrealizować inwestycję budowy zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych Izera w formule Projektuj i Buduj” spółka złożyła ofertę optymalną z punktu widzenia celów i budżetu realizowanego projektu.

Przypomnijmy, że Izera ma powstać we współpracy z chińskim koncernem Geely, który dostarczy platformę technologiczną i włoską firmą projektową Pininfarina.

Mirbud to jeden z krajowych potentatów w dziedzinie budownictwa. Spółka powstała w 1988 roku i do tej pory zrealizowała blisko 1000 projektów inwestycyjnych. Firma specjalizuje się m.in. w budownictwie przemysłowym, realizacji obiektów użyteczności publicznej oraz inżynierii drogowej i jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Mirbud / ISBnews / Jacek Perzyński

Bekier: Dlaczego jako były menadżer Fiata podjąłem wyzwanie polskiego elektryka Izera


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X