AlertAtomEnergetykaOpinie

Mikroreaktor jądrowy z USA stanie w Finlandii. Mógłby stanąć także w Polsce

Memorandum USNC-LUT o mikroreaktorze jądrowym w Finlandii. Fot. LUT

Memorandum USNC-LUT o mikroreaktorze jądrowym w Finlandii. Fot. LUT

Naukowcy z Finlandii zamierzają przetestować technologię mikroreaktorów jądrowych firmy USNC z USA, która mogłaby pozwolić na rozwój stabilnej i zeroemisyjnej energetyki także w Polsce.

Uniwersytet techniczny Lappeenranta (LUT) podpisał z amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation memorandum o porozumieniu w sprawie wdrożenia modularnego mikroreaktora badawczego i testowego MMR w Lappeenranta z udziałem władz i innych interesariuszy.

Juhani Hyvärinen, profesor inżynierii jądrowej na uniwersytecie LUT, podkreślił,
że reaktor będzie służył jako obiekt szkoleniowy, badawczy i demonstracyjny. Zostanie on podłączony do lokalnej sieci ciepłowniczej Lappeenrannan Energia – lokalnego zakładu komunalnego.

– Bezpieczeństwo i unikatowa konstrukcja modularnego mikroreaktora sprawiają,
że partnerstwo z USNC jest idealnym wyborem dla LUT i Finlandii, których celem jest dekarbonizacja, dostarczanie źródeł ciepła i co najważniejsze zapewnienie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla – powiedział Hyvärinen.

USNC podaje, że MMR jest chłodzony gazem i może dostarczać ciepło procesowe w temperaturze powyżej 500 stopni Celsjusza, doskonale nadając się do kogeneracji energii elektrycznej i ciepła. Projekt LUT to kolejne przedsięwzięcie USNC na liście globalnych projektów szkoleniowych, testowych i badawczych MMR, które realizowane są m.in. na Uniwersytecie Illinois – Urbana Champaign w Stanach Zjednoczonych oraz na Uniwersytecie McMaster w Kanadzie.

Firma USNC posiada już siedzibę w Warszawie i planuje ekspansję na rynku europejskim, według informacji BiznesAlert.pl być może także w Polsce.

USNC/Wojciech Jakóbik

Świrski: Małe reaktory jądrowe? Najwcześniej za dekadę


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X