Alert

Mniejsze zanieczyszczenia dzięki inwestycji Orlenu w Trzebini

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Obniżenie zużycia paliwa, redukcja standardów emisyjnych dwutlenku siarki o 45%, dwutlenku azotu o 32% oraz pyłów o 87% to planowane efekty zainicjowanej inwestycji energetycznej w elektrociepłowni ORLEN Południe w Trzebini. W jej ramach powstaną między innymi nowe kotły gazowe, które zastąpią istniejący kocioł węglowy. Projekt wpisuje się w strategię Koncernu przewidującą rozwój nowoczesnej kogeneracyjnej energetyki przemysłowej.

W efekcie inwestycji wsad surowcowy produkującej parę technologiczną i energię elektryczną elektrociepłowni, bazujący dotychczas na węglu (98%) i domieszce oleju opałowego, zostanie zastąpiony wsadem węgla i gazu (w proporcji po 50%). Zmiana ta nie tylko zwiększy efektywność energetyczną, ale przede wszystkim w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę parametrów emisyjności. Wariant ten jest optymalny technicznie i ekonomicznie, a także pozwala na elastyczne reagowanie i adaptację procesów produkcyjnych do zmian cen węgla i gazu. Dodatkowo, na istniejącym kotle węglowym powstanie instalacja filtrów workowych, która ograniczy ilość pyłów emitowanych do atmosfery z obecnych 400 mg/Um3 do docelowych 100 mg/Um3. Zabudowane kotły gazowe będą pracować z większą sprawnością niż istniejące jednostki co bezpośrednio przełoży się na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym także na niższą emisję do atmosfery pyłu, SO2 i NOx.

Istotnym środowiskowo elementem modernizacji obszaru energetyki w ORLEN Południe będzie także planowana w ramach inwestycji stacja uzdatniania wody w technologii umożliwiającej produkcję wody zdemineralizowanej. Pozwoli ona na znaczne ograniczenie produkcji odpadów poprocesowych.

Podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego uroczyście rozpoczynają realizację strategicznej inwestycji w naszym obszarze energetyki. Umożliwi ona dywersyfikację źródeł surowców, zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych, a przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa energetycznego zarówno Zakładu Trzebinia, jak i Miasta oraz Gminy Trzebinia – powiedział Jerzy Brniak, Prezes Zarządu ORLEN Południe.

Inwestycja energetyczna w Trzebini uwzględnia dalsze plany rozwojowe ORLEN Południe. Elektrociepłownia jest jedynym źródłem zasilania zakładu w parę technologiczną, na którą wewnętrzne zapotrzebowanie będzie wzrastało. W kontekście zakończonej w 2017 roku inwestycji rozbudowy instalacji do produkcji estrów i gliceryny, szczególnie istotna jest jej jakość. Inwestycja pozwoli spełnić restrykcyjne normy dotyczące produkcji pary technologicznej ze źródeł o niższej emisyjności, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy RED oraz NCW.

PKN Orlen Południe


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X