Volkswagen zaprezentował mobilną stację ładowania pojazdów

12 marca 2019, 16:00 Alert

Na rozpoczętych 5 marca Targach motoryzacyjnych w Genewie koncern Volkswagen zaprezentował mobilną stację ładowania samochodów elektrycznych. W przeciwieństwie do pozostałych prezentowanych stacji ładowania ma ona działać off-grid umożliwiając łatwą i szybką instalację w  trudno dostępnych miejscach.  

Mobilna stacja ładowania pojazdów. Fot. Volkswagen
Mobilna stacja ładowania pojazdów. Fot. Volkswagen

Pod koniec 2018 roku Volkswagen zapowiedział korzystanie z nowatorskich, mobilnych stacji ładowania już w pierwszej połowie 2019 roku. Pierwsze egzemplarze takich magazynów energii, według zapowiedzeń, mają się pojawić jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku w mieście będącym siedzibą firmy – Wolfsburgu. Zaprezentowana w zeszłym tygodniu stacja przybliża koncern do spełnienia zapowiedzi. Bateria ma mieć pojemność 360 kWh oraz moc 100 kW i będzie w stanie naładować do 15 samochodów elektrycznych, a gdy zmagazynowana energia zostanie zużyta, stacja ma zostać wymieniona na nową. Punkt ładowania może również zostać podłączony do sieci, wtedy wymiana baterii nie będzie konieczna. Ładowanie pojazdu ma trwać do 17 minut i w tym samym czasie będzie można podłączyć 4 samochody. Powyższe zapowiedzi odnoszą się do samochodów elektrycznych Volkswagena- linii I.D.

Olbrzymią zaletą stacji mają być jej kompaktowe rozmiary – podstawa o wymiarach 120×100 cm. Volkswagen dodaje, że mają być dostępne również pojemniejsze wersje baterii o większych rozmiarach, zależnie od dostępnego miejsca i zapotrzebowania. Po aferze dieselgate firma zmieniła swoją strategię inwestując nakłady w technologie niskoemisyjne. W Salzgitter w 2020 roku ma ruszyć pilotażowy program recyklingu surowców ze zużytych baterii do aut elektrycznych.

Pomysł mobilnych stacji ładowania nie jest nowy, jednak Volkswagen jako pierwszy zaprezentował to rozwiązanie na ogólnoświatowym wydarzeniu jakim są Targi Motoryzacyjne w Genewie. Znanym na świecie startupem oferującym podobne rozwiązanie jest firma FreeWire, mająca swoją siedzibę w San Francisco. W technologie tej firmy zainwestowały już takie koncerny jak: BP Ventures, Volvo Cars Tech Fund, Stanley Ventures czy Blue Bear Capital. FreeWire zaprezentowało możliwości swoich mobilnych stacji ładowania na evencie DistribuTECH w Nowym Orleania piątego lutego zasilając coffee trucki firmy Petite Rouge.

Volkswagen/FreeWire/Volvo/Dominik Dziekan