MON otwiera biuro ds. obrony terytorialnej

13 lipca 2016, 16:45 Alert

(Ministerstwo Obrony Narodowej)

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

– Wasze Biuro w procesie tworzenia obrony terytorialnej będzie odgrywało absolutnie kluczową rolę. Wielkie zadanie przed Wami, ale i wielka odpowiedzialność. W Wasze ręce powierzam te zadania i jestem pewien, że im podołacie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami i pracownikami Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej.

W środę szef MON wziął udział w uroczystej inauguracji działalności Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, które mieści się na warszawskiej Cytadeli.

Podczas spotkania minister Antoni Macierewicz podkreślał, jak ważne jest zadanie, które od pewnego już czasu realizuje w tym zakresie pełnomocnik MON ds. tworzenia obrony terytorialnej kraju dr Grzegorz Kwaśniak oraz osoby pracujące w Biurze.

– Realizujecie wielką myśl, którą pan pułkownik wykuwał przez lata, a która dzięki zmianom politycznym, jakie się mogły dokonać w Polsce, uzyskała możliwość realizacji. (…) Obrona terytorialna ma bardzo szczególne znaczenie w całym programie kształtowania WP w perspektywie nowej sytuacji geopolitycznej i militarnej, w jakiej się znajdujemy – powiedział szef MON.

Minister przypominał genezę decyzji powołania nowego rodzaju sił zbrojnych – Było jasne, że wraz ze stanięciem wojsk sojuszniczych na naszych granicach, wraz z nową sytuacją w regionie, nowymi wyzwaniami, także militarnymi, trzeba będzie dostosować kształt wojska polskiego. Jedną z najważniejszych spraw z tym związanych jest budowa nowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej.

Jak podkreślił szef MON obrona terytorialna musi być z jednej strony integralną częścią wojska, z drugiej – zupełnie nowym podejściem do zadań militarnych, z jakim Polska musi się liczyć.