Morawiecki dla „Rz”: Polska nie pozwoli na szpiegowanie przez żadne inne obce państwa

7 marca 2019, 08:45 Bezpieczeństwo
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. flickr.com/premierrp

– Jesteśmy suwerennym państwem, które nie pozwala sobie na żadne szpiegowanie przez jakiekolwiek inne obce państwa. 5G musi się opierać na mechanizmach kontrolnych, jakości, dostępności, ale także suwerenności – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”.

Zapytany o wizję sieci 5G w Polsce premier Morawiecki przyznał, że „to ważna część architektury przyszłości”: – To powinien być kontrolowany przez państwo szkielet, który będzie nadrzędny wobec operatorów. Jaki podmiot będzie realizował tę funkcję, jeszcze nie wiem, poczekajmy na analizy. Ale opracowujemy teraz koncepcję, która idzie w kierunku strategicznego nadzoru państwa – powiedział. Dopytywany przez dziennikarza, czy może być to spółka Skarbu Państwa, jak Exatel, jako inwestor systemu wraz z komercyjnymi operatorami, odpowiedział „Pod pewnymi warunkami to jest bliska mi wizja”.

Zapytany o globalny trend walki USA z Chinami w sferze technologii i to, czy Polska musi się opowiedzieć po którejś ze stron powiedział, że Polska jest suwerennym państwem, które nie pozwala sobie na żadne szpiegowanie przez jakiekolwiek inne obce państwa : – 5G musi się opierać na mechanizmach kontrolnych, jakości, dostępności, ale także suwerenności. Tak, by polskie przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa działające w Polsce odnosiły z tego tytułu jak najwięcej korzyści. My nie wpisujemy się w ten spór, ale widzimy go. Dlatego zareagowaliśmy odpowiednio, gdy dochodziło do niepokojących zjawisk również u nas – powiedział premier.

Źródło: Rzeczpospolita