Morawiecki na IMPACT’17: Roboty zmienią gospodarkę

1 czerwca 2017, 07:30 Innowacje

Jednym z wydarzeń szczególnie przywołujących uwagę uczestników inicjujących konferencję IMPACT’17 pod patronatem BiznesAlert.pl było wystąpienie Ministra Mateusza Morawieckiego, który przywołał wagę społecznej potrzeby odpowiedzialnego podejścia do kwestii zabezpieczenia interesu tych grup zawodowych, które mogą stracić swoją pozycję ekonomiczną w najbliższej przyszłości ze względu na trwającą obecnie rewolucję technologiczną.

Mateusz Morawiecki na impact'17. Fot. Organizatorzy
Mateusz Morawiecki na impact'17. Fot. Organizatorzy

Dzisiaj kilka procent aktywnej zawodowo populacji kraju pracuje w rolnictwie, chociaż 100 lat temu było inaczej. Wiele osób straciło źródło utrzymania w relatywnie krótkim czasie w wyniku przełomu technologiczno-gospodarczego określanego rewolucją przemysłową. Minister Morawiecki porównał historyczną przemianę gospodarki opartej na rolnictwie na wytwórczą z trwającą obecnie transformacją w gospodarkę cyfrową.

W wystąpieniu zostały przywołane ciekawe odniesienia, między innymi do publikacji Richarda Freemana, profesora ekonomii z Uniwersytetu Harvarda. Profesor w artykule „Who Owns the Robots Rules the World: The deeper threat of robotization” z 2016 r. postawił tezę, że robotyzacja będzie prowadziła do zwiększonego bezrobocia, zatrudniania pracowników poniżej ich kwalifikacji oraz nierówności dochodów. Twierdzenie zostało uargumentowane za pomocą trzech praw robonomiki (metafora trzech praw robotyki Isaaca Asimova).

Pierwsze prawo mówi o tym, ze zaawansowana sztuczna inteligencja w połączeniu z robotyką stworzy maszyny, które będą lepszym substytutem człowieka, co przełoży się na wzrastającą elastyczność zastępowania ludzi robotami. Drugie prawo odnosi się do malejących kosztów produkcji, będące efektem zastępowania ludzi przez coraz tańsze roboty (z powodu coraz lepszych technologii), co będzie wywoływało też presję na obniżkę pensji. Z kolei prawo trzecie stwierdza, że będzie rósł strumień przychodów będących efektem pracy robotów oraz innych form kapitału i jego pochodnych, a nie z pracy ludzi.

Możemy się spodziewać wkrótce nowych wyzwań. Tworząc innowacyjne jednorożce, rozwijając cyfrową gospodarkę miejmy świadomość transformacji społecznych w krótkiej i dłuższej perspektywie czasowej. Bądźmy odważni nie tylko w sferze tworzenia oraz implementacji wynalazków, pamiętajmy również o sferze odpowiedzialności społecznej.