Premier Morawiecki zapowiada dalsze wsparcie dla Ukrainy i inwestycje w obronność

25 października 2022, 13:45 Alert

– Ukrainę dotykają przerwy w dostawach prądu, w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na Międzynarodowej Konferencji Eksperckiej w Berlinie. Zapowiedział on tam wsparcie dla Ukraińców oraz inwestycje w obronę kraju.

Premier RP Mateusz Morawiecki fot. EFG 2019
Premier RP Mateusz Morawiecki fot. EFG 2019

– Jeżeli nie zwyciężymy tej wojny z Rosją, to nie tylko Ukraina utraci niepodległość – ryzykujemy marginalizację całego kontynentu. Świat liczy się z silnymi graczami i Europa musi udowodnić swoją siłę. To nasze „być albo nie być” – powiedział Morawiecki.

– Polityka ulegania Rosji zbankrutowała i choć dziś cała Europa odczuwa jej skutki, to błędy tej polityki można naprawić – napisał premier na Twitterze, zaraz po przemówieniu na konferencji w Niemczech.

Na ten moment Ukraina musiała wyłączyć 90 procent energetyki wiatrowej oraz około 50 procent energetyki słonecznej, o czym poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Poza tym, przez ataki nie działa też większość obiektów energetycznych w kraju, przez co półtora miliona osób została pozbawiona dostępu do energii elektrycznej. W związku z groźbami Putina o dalszych atakach i użyciem broni nuklearnej przez Federację Rosyjską, politycy rozmawiają o bezpieczeństwie i uniknięciu potencjalnego zagrożenia. Premier Morawiecki poinformował w Berlinie o przeznaczeniu dodatkowych środków na obronę.

– Pokój ma swoją cenę i musimy przestać się oszukiwać, że będziemy bezpieczni nie inwestując w obronność, dlatego Polska przekaże 3 procent PKB na obronę – zapowiedział prezes Rady Ministrów.

Twitter/Maria Andrzejewska

Marszałkowski: Zachód powinien ułożyć rosyjskiego niedźwiedzia do snu zimowego