Polska złoży wniosek o pieniądze z KPO na początku listopada

30 sierpnia 2022, 13:45 Alert

– Wniosek o pieniądze z KPO będziemy w stanie skonstruować w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do końca października – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak zapowiedział, zostanie on złożony na początku listopada.

Flaga Polski i Unii Europejskiej. Źródło: Wikicommons
Flaga Polski i Unii Europejskiej. Źródło: Wikicommons

Morawiecki o KPO

Polska, jako jedno z ostatnich państw Unii Europejskiej, nadal nie otrzymała środków z europejskiego Funduszu Odbudowy. Blokada trwa pomimo zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską i podpisania przez szefową KE i polskiego premiera porozumienia ws. kamieni milowych.

W niedawnym wywiadzie dla Radia Zet sprawę tę skomentował prezydent Andrzej Duda. Dopytywany o to, czy Polska dostanie pieniądze z KPO, Duda odpowiedział, że „to jest problem polityczny i dzisiaj ten problem jest politycznie rozgrywany”.

– Sam uczestniczyłem w procesie rozmów, kiedy powstawała ustawa przygotowywana przeze mnie i moich współpracowników, która dokonywała zmian w Sądzie Najwyższym, między innymi wprowadzając nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej – zgodnie zresztą z oczekiwaniami TSUE. I jak widać, mimo wszystkich ustaleń, mimo moich rozmów, te ustalenia zostały złamane. Okazuje się, że dla Komisji Europejskiej, jej przedstawicieli i niektórych polityków w instytucjach europejskich nie mają znaczenia te słowa, które wtedy padły. W związku z czym jest to niestety brutalna polityka – podsumował.

Polskie Radio 24/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński