Premier zapowiada spadek zużycia gazu w Polsce

29 sierpnia 2022, 17:15 Alert

Polska w tym roku zużyje mniej gazu niż roku ubiegłym, uważa premier Mateusz Morawiecki. W jego ocenie przedsiębiorcy i poszczególne branże wypracowują mechanizmy oszczędności, także na poziomie europejskim. – Już dzisiaj widać, że Polska w tym roku zużyje mniej tego historycznie drogiego gazu niż w zeszłym – powiedział Morawiecki podczas konferencji w Paryżu.

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM/P.Tracz/CC
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM/P.Tracz/CC

Zużycie gazu w Polsce

W połowie lipca br. dyrektor departamentu elektroenergetyki i gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Paweł Pikus informował, że ceny gazu ziemnego doprowadziły do redukcji o ok. 10-15 procent jego zapotrzebowania r/r.

W końcu lipca państwa Unii Europejskiej zobowiązały się do dobrowolnego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 procent w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat, między 1 sierpnia 2022 roku a 31 marca 2023 roku, za pomocą wybranych przez siebie środków. Rozporządzenie Rady przewiduje również możliwość uruchomienia „ostrzeżenia Unii”. W momencie jego uruchomienia zmniejszenie zapotrzebowania stałoby się obowiązkowe.

ISB News/Michał Perzyński

Kryzys energetyczny sprawił, że Polacy zużyli już o jedną dziesiątą mniej gazu