Morawiecki: Technologie General Electric wesprą innowacyjność polskiej gospodarki

26 stycznia 2017, 13:15 Energetyka

Ministerstwo Rozwoju zawarło porozumienie o współpracy strategicznej z General Electric. Podpisanie umowy zbiegło się w czasie z 25 rocznicą obecności firmy w Polsce. Rząd jak i GE chce dzięki nowej umowie otworzyć nowy rozdział współpracy tak, aby w jeszcze większym stopniu technologie GE były wdrażane w polską gospodarkę, a dzięki synergii polskich laboratoriów i inżynierów z możliwościami kapitałowymi i rozwojami GE zwiększać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki w tym także w energetyce.

fot. GE Polska

Dokument o współpracy podpisano w warszawskiej siedzibie EDC- Engineering Design Center – największego w Europie centrum projektowanego, będącego wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Lotnictwa i General Electric.

Z ramienia polskiego rządu umowę podpisał wicepremier Morawiecki, a ze strony firmy GE wiceprezes John G. Rice.

– Priorytetem polskiego rządu jest realne podnoszenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy robić kolejne postępy w jakości dostarczanych produktów, usług wytwarzanych przez rodzimych przedsiębiorców jak i tych, które powstają w kooperacji z zagranicznymi firmami, oferującymi unikatowe wartości i możliwości rozwoju. Przez 25 lat GE udowodniło, że jest dla polskiej gospodarki z najwyżej jakości high-tech ale także wartości i zaufania w potencjał polskiej myśli technicznej. Polsce zależy na lokal kontent, aby nasz kraj kojarzył się z nowymi technologami. Firma GE działa już 125 lat. Dewizą założyciela firmy Thomasa A. Edisona jest pomysł, ale jego wdrożenie. Dzisiaj ważna jest współpraca między firmami a rządem. Zarysowaliśmy wspólną wizję współpracy na kolejne lata. Branża lotnicza wysoko sprawna energetyka, a wiec tam, gdzie współpracujemy z GE to kluczowe elementy strategii odpowiedzialnego rozwoju – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Zawarte dzisiaj porozumienie podkreśla znaczenie i naszych inwestycji i biznesowej obecności w Polsce. W tym roku obchodzimy 125 urodziny firmy i 25 lat obecności w Polsce. To idealna synergia dla rozwoju firmy i Polski. Podpisane porozumienie to przygotowanie gruntu pod kolejne projekty i współpracę miedzy polskim rządem a GE. W XXI wieku stajemy się bardziej globalni, ale przez coraz bardziej zaawansowani technologicznie. Potrzebujemy polskich inżynierów aby rozwijać się w Europie i dalej rosnąć – powiedział wiceprezes firmy John G. Rice. Jak podała prezes GE Polska GE Beata Stelmach, firmy chce w Polsce być i realizować wysoko zaawansowane technologicznie projekty. Firmę tworzą ludzie – podkreśliła Beata Stelmach.

– Dzisiejsze porozumienie podkreśla znaczenie i wartość naszych inwestycji oraz biznesowej obecności w Polsce. W tym roku obchodzimy 125-lecie GE i 25-lecie GE w Polsce – idealna synergia i zbieżność czasu – a podpisane porozumienie przygotowuje grunt do dalszej współpracy między GE a rządem polskim – stwierdził wiceprezes GE John G. Rice

Głównym celem zawartego porozumienia i strategicznej współpracy jest zbudowanie trwałego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a GE w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa. Trwałość wprowadzonych rozwiązań oraz długofalowa współprace ma być przypieczętowana przez wykorzystane tworzonych przez GE centrum badawczo – rozwojowych i wdrażanych w lokalnych fabrykach zaawansowanych i innowacyjnych technologii.

Przedstawiciele polskiego rządu oraz firmy GE zadeklarowali również podjęcie rzeczywistych działań na rzecz transferu technologii oraz integracji działań pomiędzy zakładami produkcyjnymi a krajowymi ośrodkami badań i rozwoju. Podmioty zaangażowane w porozumienie będą także działać na rzecz zwiększenia udziału w wspólnych projektach firmy i rządu lokalnych dostawców i wykonawców, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

GE to jedna z wiodących firm w Polsce w zakresie modernizacji polskiej elektroenergetyki. Generatory oraz turbiny montowane w polskich elektrowniach w tym m.in. przy rozbudowie Elektrowni Opole. To największa inwestycja przemysłowa wolnej polski. Ponad 75 proc. wszystkich wydatków ponoszonych na ten projekt przez GE pozostaje w Polsce. W lotnictwie w Środzie Śląskiej rozpoczęto współprace z Lutfhasną i GE w zakresie serwisowania silników lotniczych.

Podpisanie porozumienia o współpracy strategicznej inauguruje jubileusz 25-lecia obecności GE w Polsce. Firma jako jedna z pierwszych korporacji międzynarodowych, aktywnie uczestniczyła w transformacji polskiej gospodarki po 1989 r. Ćwierć wieku intensywnej działalności, realizowania inwestycji, wdrażania nowoczesnych technologii i wspierania rozwoju kompetencji polskiej kadry spowodowało, że GE jest jednym z kluczowych partnerów dla rozwoju polskiej gospodarki.

Firma, która dokładnie 125 lat temu zawiązała się w Stanach Zjednoczonych, lokalnie mocno wpisała się w ekonomiczny krajobraz i silnie związała z polską gospodarką. Aktualnie GE zatrudnia w Polsce około 6500 osób. Do Grupy GE należą m.in.: 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.

GE dostarcza nowatorskie rozwiązania i zaawansowaną technologię, która powstaje w Polsce. Generatory pochodzą z fabryki we Wrocławiu, turbiny z fabryki w Elblągu, a rozdzielnice mocy z Bielska Białej. Nie tylko produkowany sprzęt, ale również wypracowany przez lokalne zakłady GE kapitał wspiera polską gospodarkę. W przypadku realizowanej aktualnie rozbudowy Elektrowni Opole, największej inwestycji w sektorze energetycznym po 1989, ponad 75 procent wszystkich wydatków ponoszonych na ten projekt przez GE pozostaje w Polsce.

Nie bez powodu również na miejsce podpisania porozumienia została wybrana warszawska siedziba Engineering Design Center (EDC), będącego największym w Europie centrum projektowym. EDC powstało w 2000 roku jako partnerstwo publiczno-prywatne – wspólne przedsięwzięcie Instytutu Lotnictwa i General Electric. Dziś EDC to zespół 2000 osób, w tym 1800 inżynierów, pracujących na co dzień w ośmiu światowej klasy laboratoriach, posiadających unikatowe w skali międzynarodowej kompetencje w wielu obszarach technologicznych, tj. lotnictwo, wytwarzanie i konwersja energii, wydobycie i przesył ropy i gazu, technologie cyfrowe czy przemysłowy druk 3D.

Pracujący w EDC polscy inżynierowie są specjalistami najwyższej klasy, docenianymi na całym świecie. Prowadzą kompleksowe projekty związane z najnowocześniejszymi urządzeniami dla różnych gałęzi przemysłu, w tym lotnictwa i energetyki. Wśród kluczowych osiągnieć należy wymienić najnowsze silniki lotnicze ATP i GEnx (GE Aviation), efektywne turbiny (GE Power, GE Oil & Gas) oraz instalacje do wydobycia ropy i gazu z dna morskiego (GE Oil & Gas). Talent i potencjał polskich inżynierów z EDC został dostrzeżony i doceniony przez GE. Firma po raz pierwszy w historii zdecydowała się pozostawić w Polsce własność intelektualną dotyczącą elementów silnika ATP projektowanych w EDC, zapewniając tym samym bezpośredni nadzór nad pracami w ramach kompetencji lokalnych. Jest to decyzja bez precedensu, która potwierdza uznanie dla polskich inżynierów i pierwszorzędne znaczenie EDC w globalnej przemysłowo-intelektualnej sieci GE.

Na uwagę zasługuje fakt, że projekty są prowadzone w Warszawie już od fazy koncepcyjnej i to polscy inżynierowie kierują wieloma pracami. EDC rozwija także potencjał technologiczny polskiej inżynierii ściśle współpracując z uczelniami technicznymi (partnerstwo strategiczne z Politechniką Warszawską, współtworzenie kierunku uczelnianego z Politechniką Gdańską). Eksperci techniczni z EDC są również prowadzącymi i konsultantami przy kontraktach GE w kraju i całej Europie, gdzie mają możliwość korzystać z polskich dostawców komponentów i usług, promując polskie technologie poza granicami kraju.

BiznesAlert.pl/GE