Energia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Mortas: Nowych inwestycji w elektrociepłownie będziemy szukać w kraju i na świecie

Grupa Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA oraz RAFAKO SA podpisały umowę na realizację I etapu „Nowej Elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK SA”. Szacowany koszt tej części realizacji wynosi 345 mln zł. Łączna wartość I i II etapu inwestycji to 600 mln zł. Rafako SA zrealizuje zadanie do końca 2016 r.

– Inwestycje takie jak w Kędzierzynie są dla nas bardzo ważne, bo wpisują się w długofalową strategię Rafako. Owszem, przed nami duże zadania takie jak Opole i Jaworzno. Ale mamy możliwości, by podjąć się także innych działań – stwierdził w wypowiedzi dla naszego portalu Paweł Mortas, prezes zarządu Rafako, Grupa PBG.

Prezes podkreśla, że dlatego takich inwestycji, jaką jego firma zrealizuje dla Grupy Azoty, będzie szukać zarówno w kraju jak i na świecie.

W opinii Mortasa Rafako to ponad 65 lat doświadczenia. – I na tym doświadczeniu, wypracowanym przez pokolenia doskonałych fachowców połączonym z innowacyjnymi technologiami będziemy rozwijać polską markę naszej firmy, rozpoznawalną na całym świecie – dodaje. – Cieszę się, że nasza firma, z wykonawczej staje się dziś coraz częściej technologiczną, że coraz częściej realizujemy inwestycje pod klucz. Zamawiający wiedzą, że mamy do tego odpowiedni know-how i praktykę zdobytą przy największych realizacjach.

W opinii prezesa inwestycja dla Kędzierzyna jest również bardzo ważna ze względu na aspekt społeczny i przyniesie wymierne korzyści związane z nowymi miejscami pracy.

– Podobne kotły o wydajnościach 130 i 140 t/h RAFAKO projektowało już w latach 60. Głównym odbiorcą była polska energetyka przemysłowa a tego typu kotły dostarczyliśmy również do indyjskich elektrowni Bhushaval i Paras.

– W zakresie ochrony środowiska będzie to inwestycja wręcz modelowa, która dowodzi, że blok opalany węglem również może być przyjazny dla otoczenia – kończy Mortas.


Powiązane artykuły

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Warszawa, 07.07.2025. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas konferencji poświęconej premierze marki TEAM POLAND, 7 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. TEAM POLAND to wspólna inicjatywa polskich instytucji rozwoju, stworzona z myślą o wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. (sko) PAP/PAP

Rząd rezygnuje z NABE. Spółki energetyczne reagują

W środę rano Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie ogłosiło rezygnację z realizacji projektu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), który zakładał wydzielenie...

Udostępnij:

Facebook X X X