Moskwa: Porozumienie w sprawie Kopalni Turów jest gotowe. Czekamy na potwierdzenie Czechów

19 stycznia 2022, 10:30 Energetyka
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Minister Anna Moskwa po spotkaniu z minister środowiska Czech Anną Hubáčkovą przyznała, że podpisanie umowy w sprawie Turowa zależy od ustaleń strony czeskiej. – Jeżeli rząd czeski potwierdzi moje ustalenia z panią minister, natychmiast podpisujemy umowę – powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem.

– To, co mogłyśmy na naszym poziomie ustalić, a miałam pełen mandat, to wszystko ustaliłyśmy. Wczorajsze spotkanie wniosło więcej niż wcześniejsze 18 z poprzednim rządem. Nie tylko w kwestii atmosfery, która też ma znaczenie, ale i w kwestii konkretnych ustaleń – powiedziała Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.

– Teraz pani minister Anna Hubáčková musi wrócić do koalicyjnego rządu, aby te ustalenia potwierdzić, ew. wrócić z jakimiś sugestiami – dodała.

Według słów minister Moskwy, częścią umowy jest natychmiastowe wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Tym samym zamknięcie i zakończenie tego sporu, to absolutnie nie jest element negocjacji, to ustalone i potwierdzone przez obie strony – zapewniła.

– Jeżeli rząd czeski potwierdzi moje ustalenia z panią minister, natychmiast podpisujemy umowę, to umowa międzyrządowa, będzie wymagała zgody obu rządów, natomiast po naszej stronie nie jest omawiana – powiedziała minister klimatu i środowiska.

PolskieRadio24/Jędrzej Stachura

Serial pt. Kopalnia Turów trwa. Spotkanie ministrów nie przyniosło rozstrzygnięcia