AlertWszystko

Można obniżyć koszty budowy reaktorów jądrowych. Azjaci i Francuzi potrafią

Elektrownia jądrowa Takahama w Japonii. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Takahama w Japonii. Fot. Wikimedia Commons

(Energyanalyst/Obserwator Finansowy)

Kiedy koszty budowy reaktorów w USA rosną, w Azji idą w przeciwnym kierunku. Zebrane informacje wskazują, że eskalacja kosztów nie jest nieodłącznie związana z samą technologią jądrową. Kluczem wydaje się być standaryzacja wielkości reaktora, struktury użytkowania i sam system regulacyjny.

Istniejąca literatura na temat kosztów budowy reaktorów jądrowych skupiła się niemal wyłącznie na trendach kosztowych realizacji projektów jądrowych w dwóch krajach, w Stanach Zjednoczonych i w Francji. Reaktory w tym krajach powstały w okresie lat 70. i 80. Stanowi to jednak tylko 26 proc., zbudowanych reaktorów na świecie w okresie ostatnich 50 lat. Stanowi to niepełny obraz ewolucji ekonomicznej podczas budowy elektrowni jądrowych.Obecnie energia jądrowa stanowi jedną trzecią światowej niskoemisyjnej energii. Wysokie koszty energii jądrowej przyczyniły się jednak w krajach rozwiniętych do spadku rozwoju tego sektora. Nie może ona konkurować z tańszymi paliwami kopalnymi zwłaszcza w krajach o wysokiej deregulacji rynku energetycznego.

W opracowaniu przygotowanym przez Jessicę R. Lovering, Arthura Yipa i Teda Nordhausa „Historical construction costs of global nuclear power reactors” rozszerzono zakres badanych elektrowni atomowych, w szczególności o ich koszty ich budowy. Badanie zawiera analizę 349 wybudowanych reaktorów w USA, Francji, Kanadzie, Niemczech, Japonii, Indiach i Korei Południowej, obejmujący 58 proc. wszystkich reaktorach budowanych na całym świecie. Jedną z głównych tez analizy jest znacznie zróżnicowane kosztów pod względem wielkości i struktury, kraju i doświadczenia.

Co ważniejsze, w USA i Francji zbudowano większość reaktorów ponad 30 lat temu. W tym samym okresie swoje elektrownie atomowe budowały takie kraje jak Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Kanada oraz ZSRR. Kiedy w latach 90. Europa Zachodnia przestała budować nowe reaktory w Azji realizowano dalej swoje projekty jądrowe. Nowe reaktory powstawały w Japonii, Korei Południowej, Indiach, a ostatnio w Chinach.

Doświadczenia Stanów Zjednoczonych i Francji w zakresie kosztów budowy reaktorów są istotne dla analizy, ponieważ kraje te dysponują największą liczbą reaktorów. Realizacja projektów w Kanadzie czy Niemczech pozwalają zapewnić dodatkowych kontekst. Wyniki analizy kosztowej w tych krajach obarczone są jednak różnymi wadami. Należy pamiętać, że te kraje były pionierami w realizacji projektów jądrowych, pojawiały się więc bariery w postaci niedopracowanej technologii, które wychodziły dopiero w praktyce.

Pod koniec lat 60. koszt budowy elektrowni atomowej w USA w przeliczeniu wynosił zaledwie 600–900 dol./kW. To mniej, niż koszt wybudowania elektrowni opalanej gazem ziemnym. Kluczowym wyzwaniem, które przyczyniło się do znacznego wzrostu kosztów to wypadek w elektrowni Three Mile Island w 1979 r. Koszty związane z podnoszeniem zabezpieczeń i wyższych standardów bezpieczeństwa przełożyły się na znaczny wzrost kosztów do 7 tys. dol./kW. To spowodowało, że w latach 1978–2013 nie rozpoczęto w USA budowy żadnego nowego reaktora atomowego. W USA ok. niecałe 20 proc. wytwarzanej energii pochodzi z elektrowni atomowych. W ostatnim okresie rozpoczęto budowę 5 nowych reaktorów ale ich koszty są bardzo wysokie. Budowa elektrowni atomowej w USA kosztuje obecnie 5366 dol. w przeliczeniu na 1 kW mocy. Dla porównania, koszt budowy farmy wiatrowej wyniósłby 1980 dol., a elektrowni na gaz ziemny 912 dol./kW.

W przeciwieństwie do szybkiego wzrostu kosztów budowy, które charakteryzuje elektrownie jądrowe w Stanach Zjednoczonych, istnieją dowody na znacznie łagodniejszą eskalacje kosztów w wielu innych krajach.We Francji utrzymywały się na zbliżonym poziomie (około 1,5 tys. dol./kW). W niższym poziomie kosztów pomógł fakt, że we Francji jest tylko jeden operator (EDF) i jedna firma budująca (Areva), które ściśle ze sobą współpracują. To pomaga standaryzować koszty budowy i eksploatacji, co przekłada się na niższe koszty. Przy budowie kolejnych ,tożsamych projektów wykorzystując korzyści ze skali i tzw. uczenie się w praktyce. W USA każdy stanowy regulator energetyczny miał inne wymagania co do budowy reaktorów. Elektrownie atomowe opowiadają obecnie w 75 proc. za wytwarzanie energii we Francji. W podobnych doświadczeń korzystała także Japonia oraz Kanada, co w analogiczny sposób przełożyło się na relatywnie niższe koszty elektrowni atomowych Japonia i Kanada.

Kiedy koszty budowy reaktorów w USA rosną w Azji idą w przeciwny kierunku.Doświadczenia Japonii, Indiach i Korei pomagają w sposób istotny uzupełnić obraz analizy kosztów energetyki jądrowej. Elektrownie atomowe w Japonii powstawały w latach 80. W porównaniu do lat 70. winnych krajach koszt budowy reaktorów nie idą w kierunku znacznego wzrostu kosztów. Ciekawym przypadkiem jest Korea Południowa. Elektrownie jądrowe powstały w tym kraju później niż w pozostałych ujętych w analizie krajach. Koszty budowy elektrowni spadały. Od lat 70. koszty budowy spadły o połowę (obecnie około 2 tys. dol./kW). Koreańczycy uczyli się na błędach poprzedników. Budowano reaktory w parach w jednym miejscu. Spadek kosztów budowy tamtejszych reaktorów atomowych jest porównywalny z tym dotyczącym paneli słonecznych w Niemczech w tym samym okresie. Podobnie jak we Francji przyjęto standaryzacje projektu co także pozwalało zwiększyć oszczędności.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X