MSK: Proponujemy powstanie Rady Klimatycznej, która oceni rolę atomu w transformacji energetycznej

30 października 2019, 16:00 Atom

Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny postulujemy powstanie Rady Klimatycznej. Mogłaby ona ocenić czy energia jądrowa może być elementem ograniczenia emisyjnych źródeł energii w obliczu zmian klimatu. Sam MSK przyznaje, że członkowie organizacji poszukują obecnie informacji i wiedzy w tym kontekście.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie / fot Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie / fot Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Młodzież, pytana przez BiznesAlert.pl o stosunek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego do roli energetyki atomowej w Polsce w transformacji energetycznej, podkreśla, że jest bardzo dużo badań prowadzonych na temat roli atomu w Polsce w kontekście gospodarczym, opłacalności, czy społecznym. – Nie ma jednak takich rzetelnych i dostępnych badań, przyjętych przez całe środowisko naukowe, w kontekście osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku, czego domagamy się jako MSK – czytamy w stanowisku. Jednocześnie MSK postuluje, aby decyzję co do słuszności „pójścia w atom” wypracowała Rada Klimatyczna.

Pytany o rolę atomu, MSK przyznał, że w tym momencie nie jest w stanie ustosunkować się do tej kwestii wspólnie jako organizacja. – Nasi członkowie wyrabiają sobie różne opinie na podstawie skrawków informacji, ponieważ nie mamy dostępu do holistycznej wiedzy w kontekście osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku – czytamy w stanowisku podesłanym redakcji. Jednocześnie MSK zaznacza, że potrzebne jest wspólne stanowisko naukowe, aby ustosunkować się do wspominanych kwestii.