MSP: Polsko-koreańska współpraca spółek zbrojeniowych

25 sierpnia 2015, 12:45 Bezpieczeństwo

Huta Stalowa Wola, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) zaprezentowała pierwszą armatohaubicę Krab 155 mm na nowym podwoziu, które powstało we współpracy z koreańską firmą Samsung Techwin.

– Polskie Siły Zbrojne otrzymują bardzo nowoczesny sprzęt, który jest wynikiem polsko-koreańskiej współpracy wojskowej – powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w trakcie wizyty w Hucie Stalowa Wola (HSW).

2-11780

Armatohaubica Krab 155 mm to najnowocześniejszy wyrób w tej klasie uzbrojenia. – Ten nowoczesny sprzęt będzie służył nie tylko polskiej armii. To także towar, którym Huta Stalowa Wola będzie mogła zdobywać nowe rynki. Jestem zadowolony, że moja wizyta w Korei Południowej przed dziewięcioma miesiącami była owocna – powiedział Gawlik.

2-11781

Pierwsze podwozie z Korei zostało jest oparte na bazie gotowego rozwiązania koreańskiej haubicy 155-mm, ale doposażone jest w polskie podsystemy i urządzenia. HSW planuje dostarczyć polskiemu wojsku pierwsze 24 sztuki Kraba do końca 2017 r.

2-11782

HSW jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa