AktualnościBezpieczeństwo

Szef MSZ Korei Południowej przyjedzie w marcu, promować koreański przemysł zbrojeniowy

Podjęcie południowokoreańskiej delegacji. Źródło: MAP

Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Czo Te Jeol poinformował w środę podczas posiedzenia plenarnego komisji parlamentu, że w marcu uda się do Polski w ramach działań dyplomatycznych wspierających eksport uzbrojenia – przekazały lokalne media.

Szef południowokoreańskiej dyplomacji ma na początku marca przeprowadzić dwustronne rozmowy z Polską na temat współpracy w zakresie obronności i przemysłu zbrojeniowego, w tym eksportu branży zbrojeniowej Seulu.

Minister, przemawiając na posiedzeniu plenarnym Komisji Spraw Zagranicznych w Zgromadzeniu Narodowym, nie ujawnił więcej szczegółów.

Jak zaznaczają koreańskie media, wizyta będzie elementem zacieśniania współpracy między Koreą Płd. i Polską w zakresie przemysłu zbrojeniowego, a także w kontekście zapewnień ze strony Seulu, że bieżąca sytuacja polityczna w kraju nie odbije się negatywnie na tej branży.

W ostatnich miesiącach pojawiły się medialne spekulacje, że może nie dojść do finalizacji drugiego kontraktu na czołgi K2 w związku z zawirowaniami politycznymi, wywołanymi przez ogłoszenie w grudniu ubiegłego roku stanu wojennego przez prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola. Przywódca kraju został następnie zawieszony w obowiązkach.

Zarówno strona polska, jak i południowokoreańska zaprzeczyły takim pogłoskom. Pod koniec stycznia wiceszef Agencji ds. Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) Korei Płd. Czo Hjun Ki podkreślił w rozmowach z polskim wiceministrem obrony narodowej Pawłem Bejdą, że wewnętrzna sytuacja polityczna w kraju nie zakłóci współpracy w zakresie dostaw uzbrojenia. Wcześniej także sam Bejda zapewniał w mediach, że umowy są realizowane bez zakłóceń, a kolejne są negocjowane.

Umowa na dostawę do Polski 180 wyprodukowanych w Korei Płd. czołgów K2 została podpisana w lipcu 2022 roku. Równolegle parafowano wtedy szerszą umowę ramową, przewidującą dostarczenie polskiej armii łącznie 1000 czołgów. Pozostałe 820 maszyn miałoby zostać poddanych głębszej polonizacji, zaś docelowo czołgi miałyby być produkowane w Polsce. Pierwotnie umowa ta miała zostać sfinalizowana do końca 2024 roku.

W styczniu rzecznik MON Janusz Sejmej informował, że w związku z trwającymi rozmowami nie będziemy ulegać żadnej presji, mającej na celu przyspieszyć podpisywanie następnych kontraktów zbrojeniowych. Muszą one zabezpieczać interes bezpieczeństwa Polski i współpracę z naszym przemysłem obronnym.

Biznes Alert/ PAP

Wiceszef MON: Kontrakty zbrojeniowe z Koreą są realizowane bez zakłóceń


Powiązane artykuły

Iga Świętek

Iga Świątek wygrała Wimbledon. Na jej konto wpłyną miliony

Iga Świątek jako pierwsza polska tenisistka w historii wygrała wielkoszlemowy Wimbledon. Za wygraną na jej konto wpłynie gigantyczna kwota –...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X