Mucha: Polityka klimatyczna jest dla Polski bardzo istotna

2 czerwca 2017, 14:45 Środowisko
COP21 Wieża Eiffla 2
Paryż w dniach szczytu klimatycznego, na którym doszło do porozumienia globalnego. Fot. Wikimedia Commons

– Ministerstwo Środowiska przyjmuje do wiadomości decyzję podjętą przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Jako przyszła prezydencja szczytu klimatycznego, Polska deklaruje współpracę ze wszystkimi stronami konwencji klimatycznej, w tym z USA – podkreśla rzecznik prasowy resortu środowiska Paweł Mucha.

Rzecznik MŚ zaznacza, że polityka klimatyczna jest dla Polski bardzo istotna, a Porozumienie paryskie jest szansą na zrównoważony rozwój świata.

„Porozumienie z Paryża to ważna międzynarodowa umowa, której celem jest dążenie do neutralności klimatycznej, czyli wyrównania poziomu emisji z ilością CO2 pochłanianą m.in. przez lasy. Umowa ta ma chronić klimat, a jednocześnie pozwala na zachowanie specyfiki gospodarek narodowych. Jest to szczególnie istotne dla Polski, gdyż gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z posiadanych zasobów surowcowych” – zaznacza.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha zwraca uwagę, że organizacja w Polsce COP24 będzie okazją do zaprezentowania i promocji na forum międzynarodowym osiągnięć i wkładu naszego kraju w dążeniu do globalnych celów klimatycznych.

„Polska swoją politykę klimatyczną chce kształtować w oparciu o lasy wychwytujące dwutlenek węgla z atmosfery (tzw. leśne gospodarstwa węglowe) oraz odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim rozwój geotermii” – mówi.

„Katowice będą miastem-gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Polska jako prezydencja szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r. będzie reprezentować wszystkie kraje, w tym również Stany Zjednoczone” – dodaje.

CIRE.PL