Mucha: PGNiG chce rozwijać sieć stacji CNG/LNG

4 października 2016, 13:15 Energetyka

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce wspólnie z partnerem rozwinąć sieć stacji CNG/LNG przy głównych drogach do przynajmniej 24 stacji w 2025 r. Grupa dostrzega także potencjał dostaw dla żeglugi i usług regazyfikacyjnych, poinformował prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

– Po przejęciu strategii w obszarze CNG i LNG – co, mam nadzieję, nastąpi lada dzień – te komponenty skupią się w jednym miejscu; mam nadzieję, że to będzie spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Analizy przeprowadzone w Departamencie CNG/LNG w spółce pozwoliły wyodrębnić trzy obszary: transport publiczny i usługi komunalne, żegluga morska i śródlądowa, pregazyfikacja i regazyfikacja – powiedział Mucha podczas konferencji „Perspektywy rozwoju rynku LNG w Polsce” w Gdańsku.

fot. PGNIG Centrala

Spółka posiada 20 z 30 stacji istniejących CNG w Polsce, zlokalizowanych głównie w przedsiębiorstwach komunikacyjnych. Obecnie przeprowadza proces relokacji części stacji CNG. Liczy na zdobycie środków na rozwój tego obszaru.

Drugim istotnym elementem ma być budowa sieci stacji CNG/LNG wzdłuż dróg należących do europejskiej sieci TEN-T: autostrad A1, A2, A4, dróg ekspresowych S7 i S3.

– Ten projekt chcemy realizować z jednym lub dwoma partnerami strategicznymi. Z jednym z partnerów prowadzimy rozmowy. Chcielibyśmy do 2025 r. mieć minimum 24 takie stacje – powiedział prezes.

Spółka szacuje, że potencjał rynku wzrośnie do 2 mln m3 w 2018 r. i 70 mln m3 w 2025 r.

Wspólnie z Grupą Lotos spółka chce zajmować się bunkrowaniem statków LNG w portach.

– Kolejnym elementem może być jednostka bunkrująca, która mogłaby obsłużyć przynajmniej część jednostek pływających. […] Szacujemy, że wszystkie polskie porty będą łącznie generował zapotrzebowanie w wysokości 100 mln m3 gazu w 2030 r. – powiedział Mucha.

Udział grupy kapitałowej PGNiG w dostawach na obszarze SECA Morza Bałtyckiego i Północnego szacowany jest na ok. 374 mln m3

PGNiG ma także 7 stacji regazyfikacyjnych, głównie w województwie podlaskim, na bazie których chce rozwijać ten obszar. Obecnie udział grupy w rynku to ok. 46 mln m3 ze 178 mln m3.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Źródło: ISBnews