AktualnościBezpieczeństwo

Myśliwiec US Navy zatonął na Morzu Czerwonym. Seria incydentów wokół USS Harry S. Truman

Na zdjęciu udostępnionym przez US NAVY lotniskowiec klasy Nimitz USS Harry S. Truman (CVN 75) przepływający przez Cieśninę Gibraltarską, 25 listopada 2024 r. Zdjęcie: Michael Gomez / US NAVY / AFP

Na zdjęciu udostępnionym przez US NAVY lotniskowiec klasy Nimitz USS Harry S. Truman (CVN 75) przepływający przez Cieśninę Gibraltarską, 25 listopada 2024 r. Zdjęcie: Michael Gomez / US NAVY / AFP

Amerykański myśliwiec F/A-18 Super Hornet spadł z pokładu lotniskowca USS Harry S. Truman i zatonął w Morzu Czerwonym. Do zdarzenia doszło podczas gwałtownego manewru okrętu, który miał zapobiec atakowi ze strony Houthich. To kolejny poważny incydent z udziałem tego okrętu w ostatnich miesiącach.

Według informacji podanych przez CNN, do zdarzenia doszło 28 kwietnia w czasie operacji amerykańskich sił zbrojnych w rejonie Morza Czerwonego. Lotniskowiec USS Harry S. Truman, wchodzący w skład grupy uderzeniowej Marynarki Wojennej USA, musiał gwałtownie zmienić kurs w reakcji na zagrożenie atakiem rakietowym ze strony jemeńskich rebeliantów Houthi. W wyniku manewru samolot F/A-18E Super Hornet, holowany po pokładzie przez ciągnik, zsunął się za burtę i zatonął.

Koszt utraconego myśliwca przekracza 60 milionów dolarów. Jak podano w oficjalnym komunikacie US Navy, załoga próbowała opanować sytuację, ale nie zdołała zapobiec wypadnięciu zarówno samolotu, jak i pojazdu holującego. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Oficjalne stanowisko Marynarki Wojennej USA

W opublikowanym oświadczeniu Marynarka Wojenna poinformowała:

– F/A-18E był holowany do hangaru, kiedy załoga straciła kontrolę nad samolotem. Myśliwiec i ciągnik wypadły za burtę. Marynarze natychmiast oddalili się od maszyny. Dochodzenie jest w toku.

Siły morskie USA zaznaczyły, że grupa uderzeniowa z lotniskowcem Truman nadal realizuje misje bojowe na Morzu Czerwonym, gdzie od miesięcy prowadzone są operacje mające na celu przeciwdziałanie aktywności Houthich zagrażających żegludze i interesom międzynarodowym.

Seria niepokojących incydentów

To nie pierwszy w ostatnich miesiącach poważny incydent z udziałem USS Harry S. Truman. W lutym 2024 roku lotniskowiec zderzył się ze statkiem handlowym u wybrzeży Egiptu. Choć obyło się bez ofiar, sytuacja wzbudziła pytania o bezpieczeństwo operacji w zatłoczonym rejonie Morza Czerwonego.

Z kolei w grudniu 2024 r. inny F/A-18 operujący z pokładu Trumana został omyłkowo zestrzelony przez amerykański krążownik rakietowy USS Gettysburg podczas ćwiczeń. Obaj piloci zdołali się katapultować i przeżyli.

Wnioski: ryzyko operacyjne na wodach Morza Czerwonego

Rosnąca aktywność Houthich oraz intensyfikacja operacji amerykańskich sił morskich w regionie Morza Czerwonego zwiększają ryzyko operacyjne. Incydent z utratą F/A-18 Super Horneta podkreśla, jak łatwo nawet zaawansowane systemy i środki bojowe mogą ulec wypadkom w warunkach wysokiego napięcia operacyjnego.

Śledztwo w sprawie zdarzenia trwa, a Marynarka Wojenna USA zapowiada wdrożenie procedur mających zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

CNN / Ukraińska Prawda / Hanna Czarnecka

Atak USA na Jemen? Huti: 68 osób zginęło w ośrodku w Saadzie

 


Powiązane artykuły

Parlament Europejski w Strasburgu. Źródło: wikimedia

PE przekaże 280 mln euro na pomoc powodzianom, w tym Polakom

Parlament Europejski zdecydował o uruchomieniu ponad 280 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie regionów Europy Środkowej dotkniętych powodziami...
Ulewa w Polsce. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Ulewy w Polsce: Rekordowe opady deszczu i ostrzeżenie RCB

Intensywne ulewy nie odpuszczają. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cztery stacje meteorologiczne w Polsce zanotowały najwyższe w historii...
Google

Gmail wprowadza długo wyczekiwaną funkcję – zarządzanie subskrypcjami

Wielu użytkowników Gmaila zmaga się z chaosem w skrzynce odbiorczej – niechciane newslettery, promocyjne wiadomości od sklepów czy zapomniane subskrypcje...

Udostępnij:

Facebook X X X