Prawnik z San Francisco polecił niezależnemu dziennikarzowi Jackowi Poulsonowi usunięcie z jego publikacji szczegółów raportu aresztowania dyrektora z jednej z firm technologicznych i „powstrzymanie się” od dalszego rozpowszechniania tych materiałów. Dziennikarz został później pozwany o 25 milionów dolarów – podała kalifornijska gazeta San Francisco Chronicle a sprawę nagłośnił biuletyn Freedom of the Press Foundation (Fundacja Wolności Prasy – FPF).
Poulsen poinformował, że w 2021 r. aresztowano dyrektora w jednej z firm technologicznych, Maury’ego Blackmana pod zarzutem przemocy domowej. Ostatecznie nie postawiono mu zarzutów, a raport z jego aresztowania utajniono przed opinią publiczną w 2022 r.
Poulson — który prowadzi non-profit Tech Inquiry publikuje newsletter na Substack — napisał o aresztowaniu 14 września 2023 r. i opublikował kopię samego raportu z aresztowania. Później napisał o próbach wywarcia na niego presji, aby usunął artykuł i „zdemaskował” swoje źródła – podała FPF.
We wrześniu 2024 r. – jak informował biuletyn – dziennikarz otrzymał od Davida Marka, prawnika reprezentującego Blackmana, „żądanie usunięcia dokumentu i informacji związanych z niejawnym raportem”. W liście grożono podjęciem kroków prawnych, jeśli dziennikarz nie usunie zapieczętowanego raportu i artykułów na jego temat.
„Oczekujemy usunięcia raportu”
Zastępczyni prokuratora San Francisco, Jennifer Choi, wysłała listy najpierw do Substack, a później do Poulsona, powiadamiając, że na podatwie przepisów prawa stanu Kalifornia udostępnianie informacji dotyczących tzw. niejawnego aresztowania jest nielegalne i podlega karze grzywny w wysokości od 500 do 2500 dolarów.
„Oczekujemy natychmiastowego usunięcia raportu o zdarzeniu i jego zawartości z Substack i upewnienenia się, że nie będzie już mozna przegladać i pobierać raportu o zdarzeniu” – napisał Choi. „(…) prosimy o powstrzymanie się od publikowania tego materiału w przyszłości” – podkreślił. Choi nie odpowiedziała w tej sprawie na pytania US Press Freedom Tracker, który monitoruje tego typu wydarzenia.
„Dziennikarze mają prawo…”
FPF, której projektem jest Tracker, poinformowała portal Chronicle, że Sąd Najwyższy jasno stwierdził, iż Konstytucja chroni dziennikarzy przed karą za publikowanie informacji uzyskanych zgodnie z prawem.
„Dziennikarze mają prawo publikować dokumenty, które uzyskali zgodnie z prawem, w szczególności dokumenty rządowe” – powiedział dyrektor FPF Advocacy, Seth Stern. „Jeśli miasto nie chce zająć stanowiska, że niejawny raport z aresztowania jest ważniejszy niż bezpieczeństwo narodowe lub dobra osobiste ofiar brutalnych przestępstw, to nie wróże powodzenia takim działaniom administracji likalnej San Francisco” – podkreślił prawnik
„Miasto nie podjęło kroków prawnych przeciwko Poulsonowi” – napisała Chronicle, ale mec. David Mark, prawnik Blackmana złożył pozew przeciwko dziennikarzowi, Tech Inquiry, Substack i Amazon Web Services. W pozwie napisano, że artykuły Poulsona zaszkodziły perspektywom zatrudnienia i reputacji Blackmana.
hub/ US PF Tracker/ FPF/ SF Chronicle