BezpieczeństwoEnergetykaGaz. Energetyka gazowaWęgiel. energetyka węglowa

W syndromie odstawienia Naddniestrza od rosyjskiego gazu może pomóc Ukraina

Infrastruktura gazowa w Mołdawii. Źródło: PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w środę z mołdawską prezydent Maią Sandu o wykorzystaniu ukraińskiego węgla w celu złagodzenia kryzysu energetycznego w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii.

– Jesteśmy gotowi pomóc Mołdawii, m.in. w zakresie dostaw węgla – powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo po rozmowie telefonicznej z Sandu.

Mołdawska prezydent w oświadczeniu opublikowanym na jej stronie internetowej oświadczyła, że oboje „zgodzili się na znalezienie wspólnych rozwiązań, aby zapobiec pogorszeniu się kryzysu humanitarnego, w tym poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak węgiel”.

Kryzys energetyczny i humanitarny

Wcześniej w środę minister energetyki Naddniestrza Siergiej Obołonik stwierdził, że tydzień po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do separatystycznego regionu Mołdawii panuje tam „kryzys energetyczny i humanitarny”.

Naddniestrze do tej pory zaopatrywane było w gaz przez rosyjski Gazprom za pośrednictwem lokalnego dostawcy Tyraspoltransgaz. Pierwszego stycznia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Naddniestrza po tym, gdy Ukraina nie przedłużyła umowy z Moskwą na tranzyt gazu przez swoje terytorium.

Biznes Alert / PAP

Niemcy polubili balkonową fotowoltaikę


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Udostępnij:

Facebook X X X