AlertEnergetykaGaz.

Ukraińcy złożą kolejny pozew przeciwko Rosji

Naftogaz. Fot. Flickr

Naftogaz. Fot. Flickr

Jeszcze w tym tygodniu Naftogaz planuje złożyć przed Sądem Arbitrażowym w Hadze pozew przeciwko państwu rosyjskiemu, opiewający na kwotę ośmiu miliardów dolarów. Naftogaz żąda rekompensaty za utracone na rzecz Rosji mienie w wyniku nielegalnej aneksji Krymu w marcu 2014 roku.

Pozew za Krym

Jako iż pozew skierowany jest przeciwko państwu rosyjskiemu, nie wchodzi on w skład ugody między Naftogazem a Gazpromem, zawartej pod koniec grudnia 2019 roku. Obie strony we wspomnianym porozumieniu uzgodniły, że zrzekają się wobec siebie wzajemnych roszczeń.

– W sprawie arbitrażowej dotyczącej aktywów ukraińskich na Krymie, pozwanym jest strona rosyjska, nie Gazprom. Dlatego też grudniowa ugoda nie znajduje tu zastosowania – napisał na Facebooku Jurij Witrenko, dyrektor ds. handlowych Naftogazu.

Ma również nadzieję, że strony dojdą do porozumienia na poziomie politycznym. – Dobrze by było, gdyby przywódcy osiągnęli porozumienie na szczeblu rządowym w sprawie rekompensat za utracone krymskie aktywa Naftogazu. Zaoszczędzilibyśmy w ten sposób sporo pieniędzy, które musimy przeznaczyć na prawników – dodał Witrenko.

Jeżeli nie dojdzie do takowego porozumienia, ukraińska spółka będzie kierowała się podobną taktyką, jak w przypadku sporu z Gazpromem. W przypadku swojego sądowego zwycięstwa, Naftogaz planuje wnioskować o zajęcie rosyjskich aktywów.

Utracone aktywa Naftogazu

Naftogaz przed aneksją posiadał na Krymie liczne aktywa. Najbardziej wartościowym była spółka Czernomornaftogaz, największy producent gazu ze złóż Morza Czarnego, która w 2013 roku wydobyła 1,65 mld m sześc. gazu. Według planów, w 2015 roku spółka miała osiągnąć wydobycie na poziomie trzech miliardów metrów sześc. gazu rocznie. W posiadaniu spółki było 17 koncesji wydobywczych. Dodatkowo, w posiadaniu Naftogazu były dwie platformy wiertnicze, podziemny magazyn gazu oraz sieć przesyłowa.

Dodatkowo, w magazynie gazu miały znajdować się dwa miliardy metrów sześc. gazu, należącego do Naftogazu.

Pozew ten będzie kolejnym ruchem prawnym w kierunku uzyskania rekompensaty od Rosji. 17 października 2016 roku Naftogaz i sześć jego zależnych spółek wszczęły postępowania arbitrażowe przeciwko Federacji Rosyjskiej, żądając odszkodowania za szkody poniesione w wyniku nielegalnej aneksji Krymu, do której doszło w 2014 roku. Naftogaz wszczął postępowanie jeszcze w październiku 2016 roku. Wysłuchania w sprawie jurysdykcji i odpowiedzialności odbyły się Hadze w maju 2018 roku.

S&P/Facebook/Mariusz Marszałkowski

 

Naftogaz: Rosja wydobyła ponad 9 mld m sześc. gazu na anektowanym Krymie

 


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X