Naftogaz ogłosi konkurs na szefa Ukrnafty po usunięciu ryzyka prawnego

12 czerwca 2015, 15:19 Alert

(Interfax Ukraina/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencję Interfax Ukraina służba prasowa Naftogazu powołując się na jej szefa Andrieja Koboliewa spółka planuje rozpocząć selekcję kandydatów po usunięciu ryzyka prawnego.

– Obecna procedura wyboru oraz mianowania szefów jednostek sektora publicznego (Postanowienie Rady Ministrów Ukrainy nr 777) nie pasuje do wyborów szefów takich spółek jak Ukrnafta, jeśli naprawdę chcemy przyciągnąć wysokiej klasy specjalistów… Przepracowaliśmy konieczne propozycje i w tym tygodniu przedstawiliśmy je odpowiednim ministerstwom. Liczymy na ich szybkie rozpatrzenie. W momencie gdy zostaną usunięte ryzyka prawne opublikujemy informację na temat rozpoczęcia konkursu – stwierdził Koboliew.

Zdaniem szefa Naftogazu postanowienie nr 777 wymaga aby kandydat osobiście złożył dokumenty (w tym zaświadczenie o niekaralności oraz stanie zdrowia) w początkowym etapie selekcji co jest nie do przyjęcia przez profesjonalistów z powodu ich zatrudnienia.

– Głównym problemem w tej procedurze jest wiele punktów, które można interpretować na różny sposób, zwłaszcza w przypadku gdy Naftogaz nie jest jedynym posiadaczem akcji. Procedura zakłada wiele powodów mogących powodować kwestionowanie rezultatów konkursu i późniejszego mianowania. Na przykład widzieliśmy już jak przebiegał wybór szefa Ukrzaliznystia … ta procedura nie zadziałała. Przyjęcie jej, przynajmniej dla naszych przedsiębiorstw, uważamy za zbyt ryzykowne – podsumowuje szef Naftogazu.

Jak wcześniej informowano Naftogaz naruszyły ustanowiono przez ministerstwo energetyki oraz przemysłu węglowego termin ogłoszenia konkursu na kandydatów na kierowanie Ukrnaftą.

Jak opisywano w osobnym poleceniu nr 01/16-1198 z 9 czerwca ministra energetyki oraz przemysłu węglowego dla szefa Naftogazu ogłoszenie o rozpoczęciu konkursu powinno być podane do publicznej wiadomości do 10 czerwca włącznie. Jednakże do dnia dzisiejszego Naftogaz tego nie zrobił.

Według danych źródła agencji Interfax Ukraina warunki przeprowadzenia konkursu zostały zatwierdzone przez Naftogaz jeszcze we wtorek 9 czerwca jednakże terminu rozpoczęcia nie podano.

W tym samym czasie, według wspomnianego źródła agencji, Naftogaz Ukrainy wystąpił z propozycją o zmianę decyzji Rady Ministrów nr 777 z dn. 3 września 2008 roku, składają w nim wyjaśnienie, iż wspomniany dokument nie znajduje zastosowania do konkursów na szefa Ukrnafty oraz innych spółek w którym państwo posiada pakiet kontrolny.

Ponadto Naftogaz zaproponował także wprowadzenie poprawki do powyższej decyzji zgodnie z która zarząd spółki może bez ogłaszania konkursu samodzielnie wybrać zarząd Ukrgazvydobuvanny, Ukrtransgazu, Ukrtransnafty oraz Ukrspetstransgazu (bez uzgodnienia z ministrem energetyki oraz przemysłu węglowego a także z Radą Ministrów).