Naftogaz prześwietli interesy Kołomojskiego w Ukrnafcie

29 kwietnia 2015, 15:20 Alert

(Espreso.tv/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Igor Kołomojski

Jak poinformował portal Espreso.TV, Naftogaz rozpoczął kontrolę działalności finansowej i gospodarczej w spółce Uktransnafcie.

– W dniu 27 kwietnia, zgodnie z decyzją Komisji Rewizyjnej Ukrtransnafta przedstawiciele Naftogazu rozpoczęli kontrolę wyników finansowych i biznesowych spółki za 2014 r Kontrola jest przeprowadzana zgodnie z art. 74 ustawy o spółkach akcyjnych , aby potwierdzić roczne sprawozdanie finansowe zatwierdzone przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Ukrtransnafta – czytamy w oświadczeniu Naftogazu.

W pomieszczeniach Ukrtansnafty rozpoczęła się kontrola dokumentów. Należy przypomnieć, że 19 marca Rada Nadzorcza Ukrtransnafta odwołała swojego ówczesnego prezesa Aleksandra Lazorko, który był człowiekiem Igora Kołomojskiego – ukraińskiego magnata naftowego i właściciela Privat Banku. Po czym wybuchł skandal z udziałem ukraińskiego oligarchy, który siłą próbował zablokować zmiany pozbawiającego nieformalnych wpływów, organizując zbrojny rajd na biura Ukrnafty. Rząd nie uległ szantażowi i planuje zwiększyć transparentność w firmie oraz ustalić skalę nieprawidłowości. Chodzi o nielegalny handel ropą naftową oraz wstrzymywanie wypłaty dywideny do skarbu państwa.