font_preload
PL / EN
Alert 31 lipca, 2019 godz. 13:15   

Naftogaz skarży Rosję. Żąda pięciu miliardów dolarów odszkodowania za aktywa utracone na Krymie

Naftogaz Naftohaz Siedziba Naftogazu. Fot. BiznesAlert.pl

Naftogaz domaga się od Rosji 5,2 mld dolarów odszkodowania za straty związane z przejęciem aktywów spółki znajdujących się na Krymie.

Ukraińska spółka poinformowała, że pod koniec czerwca został złożony odpowiedni pozew do trybunału arbitrażowego w Hadze. Rozstrzygnięcie ma nastąpić nie wcześniej niż pod koniec 2020 roku. Postępowanie zostało podzielone na dwie części. W marcu trybunał przyznał już, że wywłaszczając Naftogaz z jego krymskich aktywów, Rosja naruszyła wiele zapisów umowy o ochronie inwestycji. Kwestia odszkodowania zostanie rozpatrzona na drugim etapie.

17 października 2016 roku Naftogaz i sześć jego zależnych spółek wszczęły postępowania arbitrażowe przeciwko Federacji Rosyjskiej, żądając odszkodowania za szkody poniesione w wyniku nielegalnej aneksji Krymu, do której doszło w 2014 roku. Naftogaz wszczął postępowanie jeszcze w październiku 2016 roku. Wysłuchania w sprawie jurysdykcji i odpowiedzialności odbyły się Hadze w maju 2018 roku.

Przed rosyjską okupacją półwyspu w 2014 roku, Naftogaz poprzez Czernomorneftegaz posiadał łącznie 17 koncesji na wodach w pobliżu Krymu. Z tego 11 to złoża gazu, a 4 to pola z kondensatem gazu i dwa z zasobami ropy. Czernomorneftegaz dysponował 13 własnymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, miał też pięć koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na terytorialnych wodach krymskich. Z posiadanych przez tę firmę złóż Ukraina pozyskiwała do 1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Naftogaz/Piotr Stępiński