Ukraina zrobiła pierwszy krok w kierunku unbundlingu (rozdział właścicielski – przyp. red.) swojego sektora gazowego. Naftogaz powołał spółkę zależną, która ma zarządzać należącą do niego siecią gazociągów.
W ramach reorganizacji Naftogaz zakończył pierwszy etap wyodrębnienia osobnego operatora sieci przesyłu gazu (GTS). – Zakończono pierwszy etap wydzielania funkcji operatora GTS. Została powołana spółka Operator Systemu Przesyłowego Ukrainy (OGTSU), która rozpoczęła pracę w ramach struktur Ukrtrasngazu – czytamy w komunikacie Ukrtransgazu.
Według przedstawicieli spółki, OGTSU jest pełnowartościowym i jedynym centrum podejmowania decyzji dotyczących zarządzania ukraińską siecią przesyłu gazu. Jak podkreśla Ukrtransgaz stanowi to konieczne i wystarczające warunki dla zapewniania przesyłu paliwa na terytorium Ukrainy oraz dalszej certyfikacji operatora GTS, zgodnie z europejskimi normami.
– W trakcie pierwszego miesiąca autonomicznej pracy OGTSU stworzył procesy efektywnego zarządzania GTS i zapewnienia nieprzerwanego przesyłu gazu do europejskich oraz ukraińskich odbiorców. Stało się to możliwe dzięki wspólnym staraniom specjalistów Uktransgazu, Naftogazu oraz spółki konsultingowej PwC – powiedział dyrektor Operatora Systemu Przesyłowego Ukrainy, Mirosław Chimko.
Przypomnijmy, że OGTSU został powołany w październiku 2017 roku. Był to efekt uzgodnionego przez Naftogaz oraz Sekretariat Wspólnoty Energetycznej planu reorganizacji Ukrtransgazu. Kolejnym etapem w procesie unbundlingu powinno stać się wydzielenie OGTSU jako osobnego podmiotu prawnego, który byłby wyłączony spod zarządzania Naftogazu. Zgodnie z postanowieniem ukraińskiego rządu, realizacja tego etapu będzie możliwa dopiero po rozstrzygnięciu arbitrażu w Sztokholmie, w sprawie kontraktu tranzytowego, które zaplanowano na luty 2018 roku.
Równolegle prowadzony jest proces unbundlingu operatora ukraińskiej GTS; Będzie realizowany transfer zoptymalizowanych procesów i środków związanych z eksploatacją i wsparciem technicznym obiektów systemu przesyłowego z regionalnych oddziałów Ukrtransgazu.
Zgodnie z danymi operacyjnymi OGTSU, w listopadzie 2017 roku, przez ukraińską GTS przesłano tranzytem do europejskich odbiorców 8,1 mld m3 gazu. Z kolei import z Europy wyniósł wyniósł 1,3 mld m3.
Reforma Naftogazu
Zgodnie z przyjętą w 2015 roku ustawą o rynku gazu na Ukrainie, prowadzony jest proces restrukturyzacji Naftogazu, polegający na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Podział Naftogazu jest jednym z warunków udzielania kolejnych transz kredytów przez wspomniany Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Ukrtransgaz/Piotr Stępiński