Naimski: 90 procent podwykonawców Baltic Pipe to firmy polskie

22 października 2020, 10:30 Energetyka

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski skomentował postępy projektu gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski. Zastrzegł, że większość podwykonawców w tym projekcie to firmy polskie.

Piotr Naimski. Fot. BiznesAlert.pl
Piotr Naimski. Fot. BiznesAlert.pl

– Gaz-System dokonał wyboru wykonawców na ważnych odcinkach projektu Baltic Pipe, czyli kluczowych gazociągach i tłoczniach na terenie kraju – przypomniał minister. Umowy mają zostać podpisane w najbliższym czasie. Projekt postępuje zgodnie z harmonogramem.

– Od 2017 roku Gaz-System wydał na swoje inwestycje prawie pięć miliardów złotych. Firmy, które realizują prace w ramach programu inwestycyjnego Gaz-System, to w niemalże w 80 procentach podmioty z kapitałem polskim. Pozostałe 20 procent to firmy zagraniczne, generalni wykonawcy. 90 procent podwykonawców to firmy polskie. W tym sensie można powiedzieć, że inwestycje Gaz-Systemu są bardzo istotne dla rozwoju polskiej gospodarki. Polityką operatora jest wspomaganie polskich firm w tym długoletnim procesie inwestycyjnym – zapewnił minister Naimski. – One rosną razem z tymi inwestycjami i w tej chwili mogą być już organizatorami tych wielomilionowych przedsięwzięć. Polityka inwestycyjna naszego operatora, bo Gaz-System należy w stu procentach do państwa, wspomaga działanie tych firm – powiedział.

Opracował Wojciech Jakóbik

Gaz-System i Polskie LNG staną się jedną spółką. Do końca roku?