AtomEnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Naimski: Polska elektrownia jądrowa w 2030 lub 2031 roku

fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii w perspektywie końca roku będzie kończyło projekt strategii polityki energetycznej do 2040 r. – powiedział w piątek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Naimski był pytany na antenie Jedynki Polskiego Radia o przygotowywaną strategię polityki energetycznej do 2040 r., w której wskazano podział na różne źródła energii, z których Polska będzie korzystać w latach 2040-2050: 50 proc. to węgiel, 20 proc. odnawialne źródła energii. i ok. 20 proc. energia atomowa.

“To jest projekt dokumentu. Ten dokument Ministerstwo Energii będzie kończyło pewnie w perspektywie końca roku” – zapowiedział Naimski. Podkreślił, że “utrzymamy dominującą pozycję węgla w polskiej energetyce, jeżeli będziemy mieli także inne technologie, które są bezemisyjne”.

Minister Naimski był pytany też, czy wobec zaostrzenia polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym będziemy w stanie wykorzystać nasz potencjał węglowy.

“Jesteśmy w reżimie europejskim i on jest bardzo trudny dla Polski. Jest sprzeczny z polskimi interesami” – zaznaczył. Dodał, że staramy się, “jak najlepiej wynegocjować te warunki na przyszłość”.

Podkreślił, że “jeżeli nie będziemy mieli energetyki nuklearnej, która jest bezemisyjna, elektrowni atomowych (…), jeżeli nie będziemy potrafili w sposób racjonalny, czyli ekonomicznie uzasadniony, zbudować odnawialnych źródeł energii innego rodzaju, to nie utrzymamy węgla” “A chcemy utrzymać ten węgiel na takim właśnie poziomie – minimalnie 50 proc.” – mówił.

To oznacza, jak podkreślił minister, że ilość węgla wydobywanego w Polsce do tego czasu się nie zmniejszy.

Na pytanie, kiedy realnie może zostać uruchomiona w Polsce elektrownia jądrowa Naimski odpowiedział: “To jest mniej więcej rok 2030-2031”.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X