Co po kontrakcie jamalskim? Naimski: przyszłość jest otwarta

2 października 2018, 14:45 Alert
naimi
Piotr Naimski / fot. Gaz-System

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wziął udział w konferencji „The Future of Energy Summit” organizowanym przez Bloomberg New Energy Finance. Szczyt jest miejscem spotkań przedstawicieli świata polityki, przedsiębiorstw energetycznych oraz finansów od 2008 roku. Opowiadał tam o projekcie gazociągu Baltic Pipe.

– Dzięki Baltic Pipe, zmieni się długoletnia trasa dostaw gazu do regionu, dotychczas przebiegała ona ze wschodu na zachód, teraz będzie to północ-południe. Zwiększy to polskie bezpieczeństwo energetyczne – mówił minister o polsko-duńsko-norweskim projekcie na londyńskiej konferencji.

Podczas plenarnego wywiadu „Polskie perspektywy transformacji energetycznej”, który poprowadził redaktor Bloomberg New Energy Finance, Will Kennedy, Piotr Naimski powiedział również, że przez ostatnie dziesięć lat Polska działała na rzecz uniezależnienia się od rosyjskiego gazu do pozycji siły, a LNG jest przydatnym narzędziem do dywersyfikacji, która ma przyczynić się do lepszej konkurencji między „cywilizowanymi” producentami.

– Uważam, że LNG będzie konkurowało z gazem z gazociągów również w Europie, a w strategicznym interesie Polski jest nieprzedłużanie kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem w obecnym kształcie – mówił polityk. Zapytany przez moderatora, czy w takim razie możliwe jest zawarcie kontraktu z Rosjanami, ale na innych warunkach, skwitował krótko: – Przyszłość jest otwarta.