AlertWszystko

Naimski leci do Stanów rozmawiać o LNG dla Europy Środkowo-Wschodniej

(Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Pełnomocnik Rządu ds. Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski jest w drodze do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego „US LNG Exports and European Energy Security Conference” organizowanej przez Atlantic Council. W debacie wezmą udział także przedstawiciele innych krajów i firm z Europy Środkowo – Wschodniej.

Piotr Naimski, Pełnomocniki Rządu RP ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o działach administracji rządowej, nadzoruje operatorów sieci przesyłowej: Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”. Gaz-System poprzez spółkę-córkę Polskie LNG jest odpowiedzialny za polski terminal na gaz skroplony w Świnoujściu.

Minister Naimski weźmie udział w panelu poświęconym integracji infrastruktury energetycznej w Europie. Współrozmówcami ministra będą m. in. przedstawiciel węgierskiego koncernu MOL, szef ukraińskiego Naftogazu czy doradca ds. międzynarodowych Prezydent Chorwacji.

W kolejnym panelu, tym razem bez udziału polskiego przedstawiciela, udział weźmie m. in. Andrew Walker, zastępca dyrektora ds. strategii w spółce Cheniere Energy, która planuje rozwijać eksport amerykańskiego LNG do Europy. 26 kwietnia do Portugalii zawinął pierwszy gazowiec tej firmy, który dostarczył gaz skroplony z terminala Sabine Pass LNG.

W konferencji organizowanej przez Atlantic Council udział weźmie także Adam Janczak, zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomicznego UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Uczestniczył on będzie w panelu poświęconym przyszłości Unii Energetycznej. W dyskusji wezmą udział także przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych z Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii oraz przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej sygnalizują zainteresowanie dostawami gazu skroplonego, które mogą stanowić alternatywę do importu z Rosji. Polska może stać się krajem tranzytowym dla tych dostaw do całego regionu. Wzrost zamówień na przepustowość terminala w Świnoujściu zwiększyłby jego rentowność.

27 kwietnia 2016 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu. Decyzja jest ważnym etapem w ostatecznym przygotowaniu Terminalu LNG do komercyjnej pracy. Na Terminalu LNG zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne.

Jak podaje Gaz-System, pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji od Generalnego Realizatora Inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne Terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc.

Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X