Energetyka przy okrągłym stole Polska-Rumunia

24 kwietnia 2018, 06:30 Alert
flaga NATO

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw energii i skarbu Maciej Małecki odwiedzą Rumunię, gdzie będą rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie w formacie okrągłego stołu.

Bukaresztańska dziewiątka

Polska i Rumunia współpracują w formacie tak zwanej dziewiątki bukaresztańskiej, czyli dziewięciu państw NATO, które pragną wzmocnienia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na rosnącą aktywność Federacji Rosyjskiej. Kraje te ostrzegały przed manewrami Zapad-2018. Podczas szczytu NATO w Warszawie i po nim wspierały inicjatywę wzmocnienia wschodniej flanki NATO poprzez zintensyfikowaną obecność wojsk sojuszniczych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Energetyka między Polską a Rumunią

Obecność Naimskiego i Małeckiego na dyskusji w Bukareszcie sugeruje, że Polska i Rumunia podejmą wspólnie temat współpracy energetycznej. Oba kraje zmniejszają zależność od dostaw gazu z Rosji. Polska rozwija szlaki dywersyfikacji dostaw z innych kierunków, a Rumunia eksploatuje istniejące złoża i szuka nowych. Oba państwa rozwijają połączenia międzysystemowe z sąsiadami w ramach polityki unijnej.

Wojciech Jakóbik