Naimski na FBM: Nord Stream 2 może stać się narzędziem wywiadu rosyjskiego

24 stycznia 2019, 10:00 Bezpieczeństwo
Piotr Naimski
Piotr Naimski na FBM. Fot. BiznesAlert.pl

Wymiar morski jest istotnym elementem bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej – powiedział podczas IV Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski. Patronem medialnym wydarzenia był BiznesAlert.pl. Zdaniem ministra sporny gazociąg Nord Stream 2 może posłużyć wywiadowi rosyjskiemu.

– Współpraca ze strony Marynarski Wojennej, kolegów od komponentu militarnego, jest bardzo cenna. Statki i gazowce które przepływają do Świnoujścia są monitorowane z pomocą Marynarki Wojennej. Wydaje się że, infrastruktura podmorska w postaci Nord Stream 1 Nord Stream2 – nie jesteśmy naiwni – jest to infrastruktura, która może służyć do wywiadu. Właściciele infrastruktury mogą ją wykorzystywać. Koledzy ze Szwecji długo protestowali przeciwko temu projektowi. Jest to element, który powinien być brany pod uwagę podczas rozważań nad bezpieczeństwem energetycznym – powiedział Naimski.

– Bałtyk jest zamkniętym morzem, niewielkim akwenem. Duńskie cieśniny są istotne dla bezpieczeństwa Polski, jak i współpraca w zakresie ochrony żeglugi. Powinno to być przedmiotem rozważań nad bezpieczeństwem energetycznym – dodał.

Patrycja Rapacka