Naimski: Ta zima może być droga, koszty wojny będą duże

19 lipca 2022, 10:00 Bezpieczeństwo

Koszty wojny są bezpośrednie, czyli chodzi o zniszczenia wojenne w Ukrainie. Są też koszty pośrednie, jak wzrost cen energii i surowców czy inflacja – powiedział pełnomocnik rządu Piotr Naimski dla Programu Pierwszego Polskiego Radia. Jak dodał, „ta zima może być droga, koszty wojny będą duże”.

Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Źródło: PERN
Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Źródło: PERN

Piotr Naimski o nadchodzącej zimie

Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetyczne skomentował sytuację węgla w Polsce: Węgla w Polsce jest w wystarczającej ilości. Zarówno tego wydobywanego w naszych kopalniach, jak i tego kupowanego zagranicą. Działanie strony rządu jest skuteczne.

– Energie zawsze warto oszczędzać ,a warto ją oszczędzać zwłaszcza kiedy jesteśmy w kryzysie, a jesteśmy w całej Europie. W Polsce jesteśmy przygotowani stosunkowo lepiej niż w innych częściach kontynentu. Będziemy mieli warunki uzależnione w dużym stopniu od temperatury – dodał Naimski, zaznaczając, że już jesteśmy w rybie kryzysowym.

Pełnomocnik rządu odniósł się do groźby Rosji o całkowitym odcięciu Niemcy od gazu w najbliższy poniedziałek: To już nie jest szantaż, to bezpośredni nacisk na rząd Niemiec, ale też na inne rządy europejskie dlatego, że Jeżeli Niemcy nie będą mieć gazu, to oznacza duże cięcia oszczędnościowe i Niemcy czeka recesja.

Jak dodaje Naimski, w wojny zaangażowani są wszyscy, każdy z innymi konsekwencjami: Koszty wojny są bezpośrednie, czyli chodzi o zniszczenia wojenne w Ukrainie. Są też koszty pośrednie, jak wzrost cen energii i surowców czy inflacja.

– Mamy program rządowy, który realizujemy konsekwentnie. Pierwszy reaktor ma być czynny od 2033 roku. A decyzja co do wyboru technologii zapadnie jesienią tego roku – skomentował sytuacje elektrowni atomowej, następnie tłumacząc dlaczego budowa nie była możliwa w przeszłości. – Koszty związane z budową elektrowni atomowej były na tyle wysokie, w porównaniu z potrzebami bieżącymi kraju, że kolejne rządy wstrzymywały się z tą inwestycją – powiedział Naimski.

Opracowała Maria Andrzejewska

Partner Nord Stream 2 w Niemczech sięga po zapasy gazu przez grę Gazpromu