Naimski: Szczyt o Bliskim Wschodzie to element wzmacniania więzi z USA

15 stycznia 2019, 10:30 Bezpieczeństwo
Piotr Naimski
Piotr Naimski, fot. naimski.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski był gościem porannej audycji w Radiu Wnet. Wypowiedział się on na temat organizowanej w Warszawie konferencji poświęconej bezpieczeństwu Bliskiego Wschodu, co wywołało sprzeciw Teheranu.

Iran jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa

– Polska jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, więc ważne dla nas są przedsięwzięcia traktujące o światowym bezpieczeństwie. Ponadto dotyczą nas więzy sojusznicze z Zachodem, dla którego Iran jest zagrożeniem. Wysłaliśmy zaproszenia do około 70 krajów, Polska aktywnie uczestniczy w procesie przeciwdziałania globalnej agresji. Jesteśmy bezpiecznym krajem w Europie, to też jest powód, dla którego konferencja zostanie zorganizowana tutaj. Stosunki między Polską a USA są jednym z najistotniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa, zarówno w ramach NATO, jak i dwustronnych. Powinny być one rozwijane i pogłębiane, w sferze wojskowej i politycznej. Współpracujemy też w obszarze energetyki. Ameryka jest potrzebna Europie. Więź kulturowa, cywilizacyjna i strategiczna między Europą a USA powinna być pogłębiana. Konferencja w Warszawie jest tego wyrazem – powiedział Naimski.

Dodał on, że to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie jest fundamentalnie ważne dla pokoju światowego: – Tam ścierają się interesy globalnych graczy, prowadzone są działania, które są brutalną rywalizacją. W tym wszystkim Iran jest bardzo ważny. Może doprowadzić do tego, że broń atomowa w tym regionie będzie rozpowszechniona, co zagrozi bezpieczeństwu nie tylko tego regionu. Egzystencja Izraela jest zagrożona, Iran w istotnym stopniu zagraża temu bezpieczeństwu.

Źródło: Radio Wnet