Chile będzie miało najdłuższe autobusy elektryczne na świecie 

3 kwietnia 2019, 15:45 Alert
Źródło: BodChile
Źródło: BodChile

K12A, bo tak nazywa się pojazd dostarczy Chilijczykom chiński koncern BYD i będzie on miał aż 27 metrów długości.

W 100 procentach elektryczny pojazd, który ma pomieścić aż 250 osób zaprezentowano w poniedziałek w siedzibie firmy w Shenzen w Chinach. K12A pojedzie z maksymalną prędkością 70 km/h i będzie pierwszym elektrycznym autobusem z napędem na 4 koła, co pozwoli mu się poruszać również po bardziej wymagającym terenie, a jednocześnie oszczędzać zużycie energii. Po naładowaniu pojazd będzie mógł przejechać aż 300 km. 

Chiński BYD swoje pierwsze rozwiązania w zakresie elektryfikacji transportu publicznego zaprezentował w 2010 roku i szybko stał się liderem na chińskim rynku autobusów elektrycznych. Pierwszym, który wyprodukował był model K9. Uzyskał on certyfikację w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii, a po raz pierwszy na drogi wyjechał w 2011 roku, wożąc mieszkańców Shenzhen. 

Właśnie zaprezentowany model K12A jest najbardziej wydajnym, dotychczas wypuszczonym przez firmę modelem. Pojedynczy pojazd w ciągu roku pozwala zredukować emisję CO2 o 80 ton i zaoszczędzić zużycie 360 000 litrów paliwa. 

K12A zasili flotę systemu transportu publicznego, obsługującego Santiago de Chile (Red Metropolitana de Movilidad), który już teraz posiada niezwykle długie pojazdy, ale póki co spalinowe. 

Jak zadeklarował prezydent Chile, Sebastián Piñera celem chilijskiej stolicy jest zelektryfikowanie swojego transportu publicznego w 80% do 2022 roku. 

Santiago Times/BYD/Joanna Kędzierska