Gospodarka

Najnowsze dane GUS o sprzedaży detalicznej. Niepokojący spadek

Dane GUS

Fot: GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane wskazujące na znaczący spadek sprzedaży detalicznej w Polsce. Największe straty poniosły sklepy z odzieżą, obuwiem, meblami, RTV i AGD. Rosły natomiast zakupy w aptekach.  

“Sprzedaż detaliczna w cenach stałych [z uwzględnieniem inflacji – red.] we wrześniu 2024 r.  była niższa niż przed rokiem o 3 proc (wobec spadku o 0,3 proc we wrześniu 2023 r.). W porównaniu z sierpniem 2024 r. odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 5,7 proc.” – podał GUS.

W cenach bieżących (bez korekty o inflację) sprzedaż spadła o 2,2 proc. rok do roku i o 5,8 proc. w porównaniu z sierpniem. Biorąc pod uwagę pierwsze dziewięć miesięcy tego roku, a nie tylko wrzesień, jest wciąż wzrost, ale już jedynie o 3,1 proc.  

Kupujemy mniej ubrań i butów

Największy spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych we wrześniu 2024 roku w porównaniu do roku ubiegłego odnotowały sklepy z odzieżą i obuwiem – 12,5 proc. 

Spadek sprzedaży dotknął także sklepy z meblami, RTV i AGD (8,0 proc), żywnością i napojami (7,6 proc.), paliwami (4,8 proc.) oraz prasą i książkami (2,8proc).  

Choć spora część sklepów odnotowała zmniejszenie sprzedaży to jednak według raportu GUS były także takie, które odnotowały jej wzrost. 

Sprzedaż farmaceutyków wzrosła o 8,7 proc., a samochodów o 5,7 proc.  

Eksperci zdziwieni

“Spadek sprzedaży detalicznej we wrześniu jest najmocniejszy od czasów pandemii” – wskazali analitycy Santandera w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem rozmiary powodzi na południu Polski nie uzasadniają aż tak dużej zmiany w sprzedaży detalicznej, a osłabienie konsumpcji powinno być przejściowe.

Konsument umarł. Sprzedaż detaliczna we wrześniu fatalna i aż trudno uwierzyć w tak dużą pomyłkę konsensusu prognoz oraz sam wynik. Co tu się podziało? Słabość widać po całej linii. Gdyby nie sprzedaż samochodów, byłby dużo gorzej” – skomentowali dane GUS ekonomiści mBanku.

PKO BP w swojej analizie wskazuje na wpływ czynników kalendarzowych. “Mniejsza liczba dni handlowych i jedna sobota mniej niż we wrześniu 2023 wpłynęła na wynik” – podaje raport banku. Istotnym czynnikiem wpływającym na dane odnotowane przez GUS była również wysoka baza statystyczna w sprzedaży paliw, związana z promocjami na stacjach benzynowych w poprzednim roku.


Powiązane artykuły

Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Źródło: Flickr

Węgry nie chcą Ukrainy w UE. “Zełenski widzi w nas wrogów”

– Węgry nie poprą przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Dodał,...
Lotnisko Western Sydney International. Bechtel był częścią zespołu prowadzącego obiekt do gotowości operacyjnej. Fot. Bechtel

Partner atomowy Polski chce wspomóc CPK, ale nie jako generalny wykonawca

Amerykański Bechtel, partner projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podtrzymuje, że jest zainteresowany udziałem w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale...

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Udostępnij:

Facebook X X X