InfrastrukturaLotniskaWszystko

Naruszewicz: Liczba pasażerów w Szymanach w 2020 r. wyniesie ok. 170 tys., a po 2035 r. może przekroczyć 1 mln

30.06.2014 r. spółka Warmia i Mazury Sp. z o.o. podpisała z Instytucją Zarządzającą reprezentowaną przez Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina umowę o dofinansowanie projektu „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury”. W związku z realizacją projektu rozpoczęto budowę lotniska w Szymanach. 

– Podpisano umowę ze Skanska SA na wykonanie ogrodzenia oraz budowę budynku Lotniskowej Straży Pożarnej. Podpisano także umowę z Mostostal Kraków SA na budowę pola wzlotów wraz z wartownią oraz opracowanie projektu i budowę naziemnej pomocy radionawigacyjnej ILS/DME. Dokonano również wyboru najkorzystniejszej oferty na budowę budynku Terminala Lotniskowego Portu Lotniczego „Mazury” w Szymanach, złożonej przez Mostostal Warszawa Sp. z o.o. – stwierdza w informacji dla naszego portalu Kamila Naruszewicz, kierownik ds. marketingu Warmia i Mazury Sp. z o.o.

Według Naruszewicz Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury zacznie funkcjonować na przełomie 2015/2016 r. Ostatnia przeprowadzona analiza potencjału lotniska wykazała zapotrzebowanie pozwalające na założenie ruchu pasażerskiego na poziomie 57 tys. pasażerów w pierwszym roku funkcjonowania lotniska. W kolejnych latach liczba pasażerów będzie sukcesywnie wzrastać i w 2020 r. wyniesie ok. 170 tys., a po 2035 r. może przekroczyć 1 mln.

– Aktualnie trwają negocjacje z nisko-kosztowymi i innymi przewoźnikami – twierdzi Kamila Naruszewicz. – W kwietniu 2014 r. podpisano list intencyjny z liniami lotniczymi SprintAir SA. Przewiduje się ruch regularny, czarterowy i general aviation. Przewidywane kierunki to Londyn, Berlin, Monachium, Oslo, Kopenhaga, Dublin, Warszawa, Wrocław, Katowice. Ruch czarterowy odbywać się będzie do Tunezji, Egiptu, Grecji i Turcji.

Przedstawicielka spółki Warmia i Mazury informuje dalej, że z Olsztyna do terminala Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury w Szymanach będzie można dojechać szynobusem w czasie ok. 45 min. W ramach komplementarnych projektów RPO WiM przewidziano zwiększenie dostępności kolejowej do lotniska. Zmodernizowana zostanie linia kolejowa Olsztyn-Szczytno-Szymany oraz budowa nowej linii kolejowej odchodzącej od stacji Szymany do terminala.

– Do Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury w Szymanach można będzie również dojechać transportem indywidualnym. Planowana jest budowa nowego odcinka – od drogi  nr 57 do terminala. Port Lotniczy będzie zapewniał infrastrukturę parkingową – informuje na zakończenie Kamila Naruszewicz.


Powiązane artykuły

Strajk we Francji. Odwołano 40 procent lotów

Na skutek strajku we Francji odwołano około 40 procent paryskich lotów. Dyrektor Ryanair określił je jako niedopuszczalne. Pierwszego dnia, w...

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X