AlertWszystko

NATO: Energetyka będzie jednym z tematów szczytu w Warszawie

Szczyt NATO odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie

(Anadolu/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Projekty Gazociągów Transanatolijskiego (TANAP) oraz Transadriatyckiego (TAP), które mają umożliwić dostawy azerskiego gazu do Europy, mają szczególne znaczenie dla zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu, powiedział w wywiadzie dla agencji Anadolu Michael Ruhle. Jest on Kierownikiem Sekcji Bezpieczeństwa Energetycznego w NATO Emerging Security Challenges Division.

W rozmowie z turecka agencją Anadolu odniósł się do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie. Poinformował, że temat bezpieczeństwa energetycznego ma szczególnego znaczenie dla wszystkich państw członkowskich i pojawi się podczas obrad w stolicy Polski.

Według niego NATO jest odpowiedzialne za stworzenie strategicznej wizji w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i śledzenie rozwoju wydarzeń, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo całego Sojuszu, w tym także w sektorze energetycznym.

– Zapotrzebowanie na energię większości członków NATO jest zaspokajane przez rosyjski gaz – przyznał Rühle podkreślając przy tym znaczenie Gazociągów Transanatolisjkiego (TANAP) oraz Transadriatyckiego (TAP). Wchodzą one w skład tzw. Korytarza Południowego, czyli sieci połączeń gazowych, które mają doprowadzić gaz z Azerbejdżanu na rynek europejski.

– Projekty TAP i TANAP są integralną częścią dążenia do dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych do Europy. W tym zakresie Turcja ma do odegrania szczególną rolę – powiedział przedstawiciel Sojuszu.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu rocznie, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Zgodnie z założeniami Gazociąg Transadriatycki (TAP) ma osiągnąć przepustowość 10 mld m3 rocznie z możliwością jej podwojenia. Ma dostarczać kaspijski gaz z granicy grecko-tureckiej do Włoch przez Albanię. Udziałowcami konsorcjum TAP są BP, SOCAR, Snam (po 20 procent akcji), Fluxys (19 procent), Enagas (16 procent) i Axpo (5 procent). Projekt znalazł się na liście PCI (projekty wspólnego interesu Unii Europejskiej).

Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II, przez mający powstać w Turcji TANAP. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X