NATO: Uszkodzenie Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to sabotaż

29 września 2022, 13:30 Alert

Dzisiaj, 29 września 2022 roku Rada Sojuszu Północnoatlantyckiego wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie incydentów na dnie Morza Bałtyckiego przy gazociągach Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. Według NATO incydent ten był akcją sabotażową.

NATO o uszkodzeniu Nord Stream 1 i Nord Stream 2

NATO w swoim oświadczeniu napisało, iż uszkodzenia nitek gazociągów są celowymi działaniami sabotażowymi mające na celu pogłębienie kryzysu energetycznego w Europie. Jednocześnie dodano, że państwa sojuszu prowadzą intensywne śledztwo w celu ustalenia przyczyn i sprawcy uszkodzeń.

– Uszkodzenie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na wodach międzynarodowych Morza Bałtyckiego budzi głęboki niepokój. Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują, że są one wynikiem celowych, lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych aktów sabotażu. Uszkodzenia te powodują wyciek gazu, a tym samym zagrożenie dla żeglugi i znaczne szkody dla środowiska. Popieramy prowadzone obecnie dochodzenia mające na celu ustalenie przyczyn – czytamy w komunikacie.

„Dalsze próby ataków spotkają się ze stanowczą reakcją”

NATO napisało również, iż dalsze ataki na infrastrukturę krytyczną sojuszu spotkają się ze stanowczą odpowiedzią. – Jako sojusznicy zobowiązaliśmy się do przygotowania i obrony przed przymusowym wykorzystaniem energii i innych taktyk hybrydowych przez podmioty państwowe i niepaństwowe. Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdecydowaną odpowiedzią – dodano.

NATO/Wojciech Gryczka

Rosja grozi atakiem nuklearnym na Ukrainie, a Zachód zapowiada reakcję, w tym Polska (WIDEO)