AlertBezpieczeństwoEnergetyka

Eksperci NATO wezmą udział w rzeszowskiej konferencji energetycznej

Zbliża się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Przedstawiciele branży energetycznej, menedżerowie, członkowie rządu, samorządowcy oraz naukowcy i eksperci spotkają się w Rzeszowie w dniach 11 i 12 września 2023 roku.

Wśród uczestników – oprócz przedstawicieli biznesu, administracji i instytucji naukowych oraz eksperckich – będą także przedstawiciele Kwatery Głównej Paktu Północnoatlantyckiego z Brukseli. Temat panelu to: „Kompleksowe podejście NATO do bezpieczeństwa energetycznego. Od łańcucha dostaw paliw do transformacji energetycznej”. Prelegentami będą Dominik P. Jankowski doradca polityczny w gabinecie sekretarza generalnego, Jensa Stoltenberga, Philippe Van Exem – współprzewodniczący Komitetu Naftowego NATO oraz Julian Wieczorkiewicz z Sekcji Bezpieczeństwa Klimatycznego i Energetycznego. Ponadto w tym panelu głos zabiorą Izabela Albrycht z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dr. Anna Mikulska z think tanku Instytut Bakera przy Uniwersytecie Rice’a w Teksasie.

– Bezpieczeństwo energetyczne zyskało na znaczeniu w NATO w ostatnich latach, szczególnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi Dominik P. Jankowski. – O infrastrukturze energetycznej, w tym o sojuszniczym systemie rurociągów oraz o transformacji energetycznej dyskutowano również na lipcowym szczycie NATO w Wilnie.

Współpraca Departamentu Dyplomacji Publicznej Paktu Północnoatlantyckiego z Instytutem Polityki Energetycznej obejmuje kolejną już edycję rzeszowskiej konferencji. Przedstawiciele Sojuszu gościli w Rzeszowie na konferencjach w latach 2021 i 2022.

– Tematyka związana z bezpieczeństwem krytycznej infrastruktury energetycznej, w tym roli wojska w zapewnieniu tego bezpieczeństwa pojawi się w kilku panelach konferencji – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu rzeszowskich konferencji. – Można tu mówić o bezpieczeństwie transportu surowców, bezpieczeństwie ropociągów i gazociągów, zabezpieczeniu morskich farm wiatrowych, czy też odporności oprogramowania np. elektrowni na ataki hakerskie.

Uczestnikami będą m.in. płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP; kmdr por. dr Rafał Andrzej Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza kmdr ppor. rez. mgr inż. Tomasz Chyła i kilku innych oficerów rezerwy i służby czynnej.

Formularz rejestracyjny można znaleźć tutaj.

Bezpieczeństwo energetyczne i odbudowa Ukrainy podczas 15. Baltic Business Forum (RELACJA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X