NATO pracuje nad aktualizacją koncepcji strategicznej. Rosja i Chiny na świeczniku

17 czerwca 2022, 07:15 Alert

Szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił w czwartek, że podczas czerwcowego szczytu w Madrycie, państwa członkowskie podejmą decyzje, które umocnią Sojusz Północnoatlantycki. Dodał, że Rosja jest największym zagrożeniem i zostanie uwzględniona w nowej koncepcji strategicznej.

Głównym punktem koncepcji strategicznej NATO jest określenie zagrożeń, wskazanie możliwych sposobów reagowania oraz umożliwienie rozwoju niezbędnych zasobów, które państwa członkowskie powinny przekazywać na potrzeby wspólnych misji.

Jens Stoltenberg przekazał, że spodziewa się decyzji, które wzmocnią zdolności obronne i odstraszania NATO. – Sojusz musi być coraz silniejszy w świecie, który staje się coraz bardziej groźny i konkurencyjny. Jestem pewien, że szczyt przyniesie znaczące zmiany – zaznaczył.

Szef NATO przekazał, że w trakcie spotkania przywódcy wysłuchają prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W tym kontekście podkreślił, że NATO dostarcza Ukrainie bezprecedensowej pomocy w związku z rosyjską agresją, a sojusznicy zapowiedzieli dodatkową pomoc dla Ukrainy, w tym bardzo potrzebną broń ciężką i systemy dalekiego zasięgu. – Przygotowujemy kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy. (…) Pomoc Ukrainie w poprawie interoperacyjności z NATO, przejściu (ze sprzętu – przyp. PAP) z czasów sowieckich do nowoczesnego sprzętu NATO oraz dalszym wzmacnianiu instytucji bezpieczeństwa – mówił.

Wskazał, że sojusznicy podejmą decyzje o nowej koncepcji strategicznej NATO, która określi stanowisko sojuszu wobec Rosji, pojawiających się wyzwań i – po raz pierwszy – wobec Chin. Ważną częścią obrad będą „historyczne wnioski o członkostwo w NATO złożone przez Finlandię i Szwecję”. Ministrowie dyskutowali w czwartek także o tym, jak wzmocnić grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu. Stoltenberg podkreśla, że chodzi o obronę powietrzną, morską oraz cybernetyczną, a także o rozmieszczenie większych zapasów sprzętu i broni.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Gorgol: 100 dni inwazji Rosji na Ukrainie za nami, a przed nami długi marsz