AlertBezpieczeństwo

NATO i Ukraina rozmawia o korytarzu zbożowowym na Morzu Czarnym

Zboże. Fot. Freepik.

Zboże. Fot. Freepik.

Odrzucenie przez Rosję umowy zbożowej stało się powodem do uruchomienia nowego mechanizmu koordynacji między Ukrainą a NATO. Minął tydzień od rozwiązania porozumienia, ale Kijów, Ankara i Zachód nie rezygnują z zamiaru wznowienia transportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, podaje Kommiersant.

Szukając możliwości odblokowania eksportu żywności, prezydent Wołodymyr Zełenski najpierw poprosił o nadzwyczajne posiedzenie niedawno utworzonej Rady Ukraina-NATO, która została przedstawiona przez sojuszników jako alternatywa dla zaproszenia Ukrainy do sojuszu północno atlantyckiego.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg chętnie odpowiedział na to wezwanie, a rada spotka się na szczeblu ambasadorów w środę 26 lipca. Na razie jednak Zachód wydaje się bardziej polegać na zdolności tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do znalezienia przekonujących argumentów w dialogu z Moskwą niż na kreatywnych rozwiązaniach nadchodzącego spotkania.

Wołodymyr Zełenski postanowił zaangażować NATO w znalezienie wyjścia z kryzysu zbożowego. Omówił z Jensem Stoltenbergiem kroki w celu odblokowania i zapewnienia zrównoważonego funkcjonowania korytarza zbożowego i uzgodnił z nim zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ukraina-NATO.

Sojusznicy utworzyli tę strukturę podczas ostatniego szczytu Sojuszu w Wilnie, przedstawiając ją jako alternatywę dla zobowiązania do przyjęcia Ukrainy do organizacji natychmiast po zakończeniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zełenski, przypominając Stoltenbergowi, że mechanizm ten oznaczał przejście na wyższy poziom współpracy między Kijowem a Brukselą, wezwał sekretarza generalnego do pilnego zwołania takiej rady w celu przeprowadzenia odpowiednich konsultacji kryzysowych.

– I ten mechanizm może zadziałać… Możemy przezwyciężyć kryzys bezpieczeństwa na Morzu Czarnym – wyraził nadzieję ukraiński prezydent.

– Strony spotkają się, aby skonsultować najnowsze wydarzenia i omówić transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne – potwierdziła rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób negocjacje z sojusznikami pomogą wskrzesić pracę korytarzy zbożowych.

Reakcja sekretarza generalnego NATO, który po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim obiecał wspierać Kijów “tak długo, jak to konieczne”, potępił “moskiewską próbę przekształcenia żywności w broń”. Jednak słowa te nie oznaczają, że sojusznicy są gotowi chronić statki przewożące ukraińskie produkty rolne na Morzu Czarnym.

Kommiersant / Bartosz Siemieniuk

Chiny obiecują zwiększyć import z Ukrainy, pomimo zagrożenia na Morzu Czarnym


Powiązane artykuły

Flaga USA i flaga Chin, foto: fot. Flickr

Chiny rosną szybciej niż zakładano, mimo ceł Trumpa

Chińska gospodarka w drugim kwartale 2025 roku zaskoczyła lepszym niż oczekiwano wynikiem. PKB Państwa Środka wzrósł o 5,2 procent w...

Orlen szykuje się do otwarcia trzeciej stacji wodorowej

31 lipca koncern ma udostępnić w Wałbrzychu publiczną stację tankowania wodoru, swoją trzecią w Polsce – dowiedział się Biznes Alert....
Polimery Police. Fot. Grupa Azoty

Orlen jednak nie kupi Azotów? Inne opcje na stole

Orlen przekazał Grupie Azoty, że nie jest zainteresowany nabyciem ani całości, ani części akcji GA Polyolefins, spółki celowej odpowiedzialnej za...

Udostępnij:

Facebook X X X